Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowuje się do 82. rocznicy obchodów 1 września. O zaplanowanych na ten dzień wydarzeniach i codziennej pracy tej instytucji Jarosław Popek rozmawiał z „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, prof. Grzegorzem Berendtem, dyrektorem MIIWŚ.
– Zgodnie z misją muzeum koncentrujemy się na wydarzeniach związanych z kataklizmem II wojny światowej, ale też odwołujemy się do tych faktów, które związane są z kontekstem, z wydarzeniami poprzedzającymi wojnę. Dwa lata temu na przykład poświęciliśmy odrębną konferencją naukową z udziałem historyków paktowi diabłów, czyli układowi Ribbentrop-Mołotow – powiedział prof. Grzegorz Berendt.
– Zniesienie lockdownu i otwarcie instytucji kultury umożliwiło przyjęcie dziesiątek tysięcy gości. Każdego dnia w lipcu przeciętna liczba zwiedzających sięgała od 2 do 3 tysięcy osób. Tak więc prowadzimy normalną działalność związaną z pracami naukowymi, edukacyjnymi. Swoją misję realizujemy w szerokim wymiarze, bo staramy się wychodzić poza nasze mury i poza dużymi wystawami przygotowujemy kolejne. W najbliższych dniach nasi goście będą mogli zobaczyć wystawę „Kiedy się wypełniły dni”, prezentującą zabytki odnalezione podczas sezonów archeologicznych na Westerplatte – zapowiedział dyrektor muzeum.
Jednym z najważniejszych punktów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej będzie nowatorskie widowisko muzyczne, o które Jarosław Popek spytał naszego gościa.
– Widowiskowo zatytułowane „7 x Westerplatte”, które przygotowujemy we współpracy z Telewizją Polską i firmą Art Zone, to ponad 70 minut odwołań do dziejów Wojskowej Składnicy Tranzytowej, do dziejów bitwy na Westerplatte we wrześniu 1939 roku, ale też tego, co miało miejsce na terenie półwyspu po II Wojnie Światowej. Ten koncert poprzez zaangażowanie polskich artystów, ale nie tylko z naszego kraju, ma przywołać pamięć o obrońcach i fenomenie Wojskowej Składnicy, która była w pewnym sensie niezwykłym dowodem polskiej skuteczności negocjacyjnej, dyplomatycznej, organizacyjnej, a nawet technicznej i modernizacyjnej, biorąc pod uwagę, jak nowoczesną infrastrukturę stworzono między 1926 a 1939 rokiem na terenie owych 60 hektarów, za które odpowiadały polskie władze, a szczególnie polskie wojsko – wyjaśnił prof. Grzegorz Berendt.
We wtorek 24 sierpnia w muzeum odbędzie się zamknięty pokaz przedpremierowy filmu „Mistrz”, o którym dyrektor opowiadał na naszej antenie.
– Tak jak sport był nieodłącznym elementem życia społecznego w II Rzeczpospolitej, tak też nie zniknął po niemiecko-sowieckim ataku, a tu mamy do czynienia z tragicznym aspektem, mianowicie walkami o przetrwanie w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau. Film o „Teddym” Pietrzykowskim to opowieść o człowieku dzielnym, wytrwałym, który przetrwał piekło Auschwitz. Ale to też opowieść o człowieku, który był artystą. Mamy ten honor i szczęście prezentować w naszym muzeum wybór jego prac i gorąco zapraszamy, aby poza wystawą główną też zapoznać się z pracami tego bohatera – zachęcił prof. Berendt.