Historyk, dziennikarz, podróżnik, znawca Kresów oraz potomek tych, którzy urodzili się na Wschodzie. Tak można opisać popołudniowego Gościa Dnia Radia Gdańsk, Adama Hlebowicza, dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN. W środę w Gdańsku odbędzie się promocja jego nowej książki „Podróż na Wschód”. Opisane są w niej losy tych, którzy żyli na Kresach.
„Podróż na Wschód” zawiera uporządkowane tematycznie artykuły poświęcone głównie problematyce kresowej: rozważania nad znaczeniem pojęcia „Kresy” i przywracaniem pamięci o nich oraz ilustrowany przykładami opis zagłady polskich elit i strat kultury materialnej na Wschodzie.
– Tradycje kresowe w moim domu były dosyć wątłe. Nie opowiadano o tym za wiele. Dopiero moje poszukiwania naprowadziły mnie na miejsce urodzenia dziadka. Inspiracją do tych badań byli ks. Henryk Hlebowicz, dzisiaj błogosławiony, oraz ks. Władysław Bukowiński – wyjaśniał Adam Hlebowicz.
Czym więc jest książka „Podróż na Wschód”?
– To są wszystko moje autorskie teksty. Pokazuję, dlaczego ten Wschód powinien nas interesować. Tłumaczę, jakie są korzenie i powiązania Polaków z ziemiami na wschód od Bugu, ale także z terenami, które do Polski nigdy nie należały. Myślę tutaj o Rosji, Syberii, Gruzji czy Mołdawii. Obecność polska była tam bardzo znacząca i stąd to dziedzictwo. Nie sposób pisać o byłym Związku Radzieckim i nie wspominać o systemie komunistycznym – tłumaczył autor.
– Książkę adresuję do wszystkich tych, który na hasło „Kresy Wschodnie” natychmiast reagują i przyjmują jako coś ciekawego. W pewnym stopniu spełnia też ona rolę takiego przewodnika. Wyobrażałem sobie młodych ludzi, którzy pomyślą o tym, żeby wybrać się na wschód. Rosjanie mówią, że gdy widzi się turystów z plecakami w niedostępnych miejscach, to na pewno są Polacy – dodał historyk.
Spotkanie z Adamem Hlebowiczem, autorem książki „Podróż na Wschód”, odbędzie się w środę 26 stycznia o godz. 17:00 w czytelni Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Conrada Josepha Korzeniowskiego w Gdańsku (Targ Rakowy 5/6). Wydarzenie będzie miało miejsce w ramach Kresowych Śród Literackich. W związku z obecną sytuacją pandemiczną obowiązują zapisy. Kontakt: 601 979 828.
Instytut Pamięci Narodowej jest partnerem dyskusji.
pb