Plany Muzeum II Wojny Światowej na najbliższe tygodnie, w tym rocznicę niemieckiej agresji na Polskę, kontynuacja misji placówki i rozwój kolejnych jej filii, a także postępy w dekomunizacji przestrzeni publicznej – to jedne z tematów, które Jarosław Popek poruszył w audycji „Gość Dnia Radia Gdańsk”. Jego rozmówcą był prof. Grzegorz Berendt, dyrektor MIIWŚ.
Prof. Grzegorz Berendt w ubiegłym tygodniu został oficjalnie powołany na stanowisko dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Przyznał jednak, że niewiele się zmienia jego pracy w porównaniu z okresem, w którym sprawował funkcję pełniącego obowiązki szefa tej placówki – Statek płynie dalej kursem wyznaczonym jeszcze przez mojego poprzednika, Karola Nawrockiego. Realizujemy zadania wówczas określone, oczywiście wzbogacając je o nowe pomysły i przyjmując nowe propozycje. Mamy zadania, które sprowadzają się do tego, że muzeum ma opowiadać o kataklizmie II wojny światowej, to czynimy różnymi sposobami – nauką, popularyzacją wiedzy historycznej, ale również poprzez zapraszanie ludzi kultury do przedstawiania swojej interpretacji przeszłości, z wykorzystaniem ich wrażliwości. Poza tym realizujemy trudne – pod względem formalnym i technicznym – przedsięwzięcie, jakim jest budowa oddziału na półwyspie Westerplatte. To absorbuje dużo energii, sił, wymaga skupienia. W pewnym sensie prowadzimy też trzecie przedsięwzięcie – utworzenie kolejnego oddziału muzeum, w Tczewie, które nazwaliśmy Muzeum Mostów Tczewskich – wyjaśniał.
Dyrektor MIIWŚ przyznał, że są opóźnienia związane z przygotowaniem oddziału placówki na Westerplatte. – Z powodu pewnej przewlekłości w realizacji poczynań formalnych terminy, które wskazywał mój poprzednik w roku 2020, nie mogą być dotrzymane. Mieliśmy nadzieję, że zarówno inauguracja nowego cmentarza wojennego, jak i ekspozycja archeologiczna w dawnej elektrowni, będą mogły odbyć się w tym roku. Jest pewne, że jesienią pochowany szczątki żołnierzy z Westerplatte na nowym cmentarzu. Tu już jest daleki stopień zaawansowania, firma wykonawcza buduje ten cmentarz. Nowa ekspozycja archeologiczna będzie zaś przygotowana w przyszłym roku – zadeklarował.
Gość Dnia Radia Gdańsk zarysował też plany muzeum na 1 września, czyli rocznicę wybuchu II wojny światowej. – Koncert, otwarcie muzeum dla gości, może nie o 6:00, jak w minionych latach, bo doświadczenie wskazało, że zainteresowanie o tej porze jest nikłe, ale o 7:00 bramy będą już otwarte. Będziemy uczestniczyli w uroczystościach na Westerplatte. Kolejna rodzina będzie mogła uzyskać notę identyfikacyjną, bo rozpoznaliśmy następnego żołnierza z tych, których nasi archeolodzy odnaleźli w 2019 roku. To będzie symboliczny moment, pokazujący efekty współpracy MIIWŚ, Instytutu Pamięci Narodowej i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego ze Szczecina, która pięknie się układa i daje rezultaty – podkreślił prof. Berendt.
mrud