W ten czwartek, w Narodowym Dniu Pamięci Duchownych Niezłomnych, wspominać będziemy kapłanów, którzy swą postawą dawali świadectwo wierze, męstwu i patriotyzmowi. Taką postacią był między innymi ksiądz Jerzy Popiełuszko. O formie uczczenia tego dnia przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej Anna Rębas rozmawiała z popołudniowym Gościem Dnia Radia Gdańsk, którym był kierownik działu edukacji gdańskiego IPN Krzysztof Drażba.
Gdański IPN przygotował wystawę, która zostanie pokazana w czwartek podczas uroczystości w Kościele Morskim w Gdańsku przy ul. Oliwskiej 2. Jednym z jej bohaterów będzie właśnie ksiądz Jerzy Popiełuszko. Więcej informacji o samej wystawie można znaleźć >>>TUTAJ.
– Wystawa zatytułowana „Zdawałoby się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności” pokazuje drogę życiową błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki od czasów dzieciństwa, poprzez drogę kapłaństwa, do porwania, a później ostatecznie męczeńskiej śmierci. Wystawa ma już kilka lat, ale w sposób zwięzły i treściwy, a jednocześnie popularnonaukowy pokazuje postać księdza Jerzego Popiełuszki – mówił Drażba.
Wystawę będzie można zobaczyć na płocie wokół kościoła franciszkanów w Nowym Porcie. Dlaczego akurat to miejsce wybrano na prezentację tych fotografii? – To była jakby wspólna inicjatywa, wynik współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z franciszkanami, którzy mają swoją siedzibę w Kościele Morskim. Ów kościół w latach 80., a szczególnie w czasie rodzenia się „Solidarności”, odegrał dużą rolę dzięki ojcu Dominikowi Kabattkowi, który w sierpniu 1980 roku odprawił na terenie stołówki portowej mszę świętą dla portowców. Porównuje się go do księdza Hilarego Jastaka z Gdyni, który też jako pierwszy na terenie zakładu pracy w PRL-u, a dokładnie na terenie stoczni w Gdyni, odprawił mszę świętą dla stoczniowców – wyjaśnił kierownik działu edukacji gdańskiego IPN.
Posłuchaj całej audycji:
Anna Rębas/ol