W tym roku podczas rejsu Radia Gdańsk odkrywamy Kanał Elbląski. – To unikatowa na skalę światową hydrotechniczna konstrukcja. Są na nim pochylnie, które ułatwiają żeglugę. To jedyny taki funkcjonujący kanał – mówił na naszej antenie dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Andrzej Ryński.
– Kanał Elbląski to unikatowy obiekt hydrotechniki, w zasadzie jedyny, który teraz funkcjonuje. Podobny kanał jest w Stanach Zjednoczonych. Projektant pojechał do USA i szukał inspiracji, jak wykonać coś, co pozwala statkom pływać po trawie. Gdyby chciano to zrobić w tradycyjny sposób, trzeba byłoby wybudować bardzo dużo śluz. Dlatego projektant wymyślił, że będą tam pochylnie. Co ciekawe, pochylnie poruszane są kołami wodnymi, bez użycia energii elektrycznej. To trzeba zobaczyć – podkreślał „Gość Dnia Radia Gdańsk”.
Ryński opowiedział także o rewitalizacji Kanału Elbląskiego. – Nie mogliśmy znaleźć projektantów, którzy zaprojektowaliby rewitalizację. Wyzwaniem była współpraca nowych elementów ze starymi. To nie było łatwe, mieliśmy obawy, czy one będą współpracowały ze sobą. Są duże oczekiwania turystów i podmiotów, które tam działają. Chcą, by to cały czas było czynne. To potwierdzają ilości śluzowań, których w sezonie jest około 30 dziennie na każdej pochylni. Czym więcej śluzowań, tym większe zużycie elementów – wyjaśnił.
Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku zaznaczył, że aby pływać po kanale, nie są konieczne uprawnienia, jednak przydaje się tam wyobraźnia.
– Po kanale pływają bardzo różne jednostki. Nasi pracownicy pomagają, by nawet osoby, które nie mają dużych umiejętności poruszania, mogły wpłynąć na wózek i poruszać się. Jeśli chodzi o łodzie typu houseboat, nie trzeba mieć uprawnień. Niektóre osoby, które nie mają uprawnień, mogą mieć kłopoty z poruszaniem się w wąskich obiektach. Jeśli ktoś ma wyobraźnię, a nie ma doświadczenia, to też sobie poradzi – mówił.
Jak przypomniała prowadząca rozmowę Beata Gwoździewicz, Radio Gdańsk od lat pływało wraz z Wodami Polskimi po Pętli Żuławskiej, jednak w tym roku po raz pierwszy jesteśmy w woj. warmińsko-mazurskim.
– Region gdański Wód Polskich obejmuje trzy województwa. To szerszy zasięg, niezwiązany z podziałem administracyjnym, bo wody rządzą się innymi prawami, czyli podziałem zlewniowym. Jesteśmy w Dolnej Wiśle i wszystkie rzeki, które dopływają do Wisły w tej zlewni, są w naszym zasięgu. Kanał Elbląski jest jedną z nich – tłumaczył „Gość Dnia Radia Gdańsk”.
Posłuchaj rozmowy:
ua