Duże wyzwanie będzie czekało nauczycieli i dyrektorów szkół. Możemy mieć ucznia, który nie mówi po polsku, od miesięcy lub lat nie był w systemie szkolnym i nie miał kontaktu z rówieśnikami. Te dzieci będą potrzebować indywidualnego podejścia – mówił w Radiu Gdańsk Grzegorz Kryger, pomorski kurator oświaty.
– Na razie nie wiadomo, jak dużo uczniów z Ukrainy trafi do pomorskich szkół. Jesteśmy przekonani, że placówki samorządu są przygotowane, by przyjąć te dzieci. Duże wyzwanie będzie czekało nauczycieli i dyrektorów szkół. Dzieci z Ukrainy, które zapisały się do naszych placówek po 2022 roku, już wsiąkły w środowisko: bardzo często mówią dobrze po polsku, są zintegrowane z rówieśnikami. Teraz możemy mieć ucznia, który nie mówi po polsku, od miesięcy lub lat nie był w systemie szkolnym i nie miał kontaktu z rówieśnikami. Wrażliwość i otwarcie na indywidualne potrzeby będzie największym wyzwaniem. Te dzieci będą potrzebować indywidualnego podejścia ze strony pedagogów, psychologów, wychowawcy klasy i nauczycieli – podkreślał „Gość Radia Gdańsk” w rozmowie z Kubą Kaługą.
Pomorski kurator oświaty był też pytany o nowe przedmioty szkolne, które mają obowiązywać uczniów od 1 września 2025 roku.
– W przyszłym roku szkolnym pojawią się przedmioty edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska. Ten rok będzie testowaniem i wprowadzaniem na większą skalę tego, co już zaczęło się sprawdzać: to np. edukacja z wojskiem. Edukacja prozdrowotna i proobronna są ze sobą powiązane. Zapowiadana edukacja związana z udzielaniem pierwszej pomocy medycznej czy wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już nas w to wprowadza. Nie musimy rozmawiać o skutkach wybuchu nuklearnego, ale musimy rozmawiać o tym, w jaki sposób zatamować krwotok i pomóc osobie, która jest w kryzysie, jak skorzystać z telefonów alarmowych. To edukacja dostosowana do wieku i możliwości uczniów. To będzie rok pełen wyzwań, ale spokojny – zapowiedział.
Posłuchaj całej rozmowy:
ua