Maria Giedz jest dziennikarką, nauczycielką akademicką i doktorem politologii z wielką pasją do podróży. Ze wszystkich odwiedzonych miejsc Kurdystan zafascynował ją najbardziej. Po raz pierwszy zetknęła się z Kurdami i problemem kurdyjskim podczas wojny w Iraku w 1991 roku.
Z wykształcenia jest historykiem sztuki, teologiem i konserwatorem zabytków. Maria to także podróżniczka, niegdyś alpinistka. Odwiedziła większość państw Europy i obu Ameryk, była też w Azji oraz w północnej Afryce, ale to właśnie Bliski Wschód kocha najbardziej. Przez wiele lat zajmowała się sztuką prawosławia, co zaowocowało publikacją „Grabarka. Sanktuarium Kościoła prawosławnego”. Jako dziennikarka specjalizowała się w problematyce społecznej, podróżniczej i kulturalnej. Była korespondentką w rejonach objętych działaniami wojennymi, przede wszystkim na Bałkanach, w Iraku i Syrii.
Maria Giedz zajmuje się problematyką kurdyjską od 1991 roku, kiedy po raz pierwszy dotarła na tereny kurdyjskie w północnym Iraku. Jest autorką dwóch książek o Kurdach: „Węzeł Kurdyjski” i „Kurdystan. Bez miejsca na mapie”, a także licznych artykułów o tej tematyce. Właśnie kończy kolejną książkę o Kurdach.
Posłuchaj rozmowy Anny Rębas z Marią Giedz:
mk