Natalia Grigorieva to moskwianka. Znana i uznana malarka. Prace Natalii znajdują się w zbiorach Rosyjskiego Funduszu Kultury, Muzeum Polenowa, prywatnych i korporacyjnych kolekcjach Rosji, Anglii, Austrii, Izraelu, Włoch, Litwy, Luksemburgu, Stanów Zjednoczonych, Finlandii, Francji, Korei Południowej, Japonii.
Co prawda jej malarswa do awangardowego zaliczyć nie można, głównie tematem prac są pejzaże, ale wrażliwość i technika pozwalają na stwierdzenie, że to artystka światowego formatu.
I tu przedziwna historia, Natalia dwa lata temu, po wystawie w Gdańsku, uznała że miejsce nad Motławą, jest doskonałe do założenia międzynarodowego centrum sztuki. Jej prace zostały tu rzeczywiście bardzo dobrze przyjęte, ona marzy o tym żeby w Gdańsku organizować międzynarodowe plenery, spotkania i stworzyć żywe miejsce przepływu twórczej energii i myśli.
Zaczęła od założenia prywatnej galerii ART CENTRUM. Tu wystaia swoje obrazy, ale też organizuje co jakiś czas warsztaty. Stara się też wystawiać sztukę rosyjską. Obecnie można tu zobaczyć prace z Muzeum Polenowa.
Więcej o znanym w Rosji muzeum można dowiedzieć się słuchając audycji:
Tak Natalia Grigorieva napiasała na stronie ART CENTRUM o swojej gdańskiej idei i o sobie.
„Jestem artystą – malarzem, pochodzę z moskiewskiej starorosyjskiej rodziny, staram się kontynuować tradycje inteligencji rosyjskiej. Z wykształcenia jestem malarzem-grafikiem, absolwentką Moskiewskiej Państwowej Akademii Poligraficznej. Odbyłam staże jako artysta-malarz w Instytut de Langue et Civilisation françaises w Paryżu (Francja) i Nuowa Accademia di Belle Arte w Mediolanie (Włochy). Jestem rezydentem warsztatów malarskich Cite Internationale des Arts w Parryżu i Mendocino Art Center w Kalifornii (USA). Prezentowałam swą twórczość malarską na ponad 50 wystawach autorskich w Rosji, Europie i USA, między innymi w Państwowym Muzeum Rosyjskim w Sankt-Petersburgu, Centralnym Domu Malarza i Galerii Tretiakowskiej w Moskwie (Rosja), w Galerii Mentana we Florencji (Włochy), Jesiennym Salonie w Paryżu (Francja).
W 2010r. przybyłam z autorską wystawą malarską do Gdańska. Miasto urzekło mnie. Z wielkim zainteresowaniem i ciepłem przyjęto moją twórczość – obrazy. Poczułam tu, że moje malarstwo jest w polu zainteresowania koneserów sztuki. Niemal codziennie, a wystawa trwała 3 tygodnie, obdarowywano mnie słowami uznania, kwiatami, upominkami; słyszałam słowa «szczęściem jest zobaczenie Pani obrazów». Wyrazy uznania kierowane do mnie jako artysty malarza stały się zachętą do utworzenia w Gdańsku Art-Centrum, wzorowanego na galeriach istniejących w Kalifornii. Malownicze miasto, położone nad Bałtykiem, w pobliżu uzdrowiska Sopot, wydaje się właściwym miejscem do funkcjonowania Art-Centrum, w którym można połączyć przyjemność płynącą ze sztuki (wystawy i koncerty) z pożytecznymi zajęciami (nauka malarstwa i rysunku), z których mogą korzystać zarówno gdańszczanie jak i turyści.
Posiadam doświadczenie w funkcjonowaniu na tzw. «rynku artystycznym». Prowadzę własną galerię w Moskwie, organizuję przy niej warsztaty malarskie, realizowane według własnego programu. Uczę malarstwa i rysunku dzieci i dorosłych. Wspólnie ze swoimi uczniami organizuję wystawy, które spotykają się z uznaniem koneserów sztuki.
Uczestniczę w realizacji projektu utworzenia szkoły plastycznej dla dzieci w Luksemburgu. Przewiduję prowadzenie tam zajęć z malarstwa, rysunku oraz rzeźby i haftu artystycznego. Planuję utworzenie takiej szkoły również w Art-Centrum w Gdańsku.
Na swojej drodze życia artystycznego spotkałam Człowieka, który nie tylko rozumie i akceptuje mój pomysł, ale też aktywnie wspiera mnie w jego realizacji. Jest nim Sergiej Michalev, adiunkt na Wydziale Mechaniki i Matematyki moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. Michała W. Łomonosowa. Wspólnie podjęliśmy decyzję o założeniu Art-centrum w Gdańsku i planujemy uczynić z niego nie tylko miejsce prezentacji malarstwa twórców z całego świata, ale też ośrodek spotkań z wybitnymi przedstawicielami nauki by, zgodnie z naszym założeniem, kształcić i edukować.
Pragniemy utworzyć Centrum, do którego będą mogli przybywać malarze z całego świata, utrwalać w obrazach i rysunkach krajobrazy tego pięknego miasta i jego okolic. Dodatkowo stworzyć im możliwość rozwoju i prowadzenia warsztatów dla wszystkich zainteresowanych. Zamierzamy również zapraszać do Art-Centrum muzyków i innych artystów by prezentowali swoją twórczość.”
Tu znajdziesz stronę internetową Galerii ART CENTRUM