Co tydzień w niedzielę w południe pojawiają się pod Neptunem z ogromnymi garami pożywnej zupy. Posiłki rozdają za darmo dla każdego chcącego i potrzebującego. Właśnie rozpoczęli 12 sezon „foodowy”. Tak go nazywają, bo dokarmiane prowadzą wtedy gdy jest chłodno, tzn od listopada do marca.
Tworzą zupełnie niesformalizowaną grupę znajomych. Zbierają się dzień wcześniej w którymś z mieszkań prywatnych i wspólnie przygotowują posiłek dla biednych. Mają różne motywacje. Dla jednych wydawanie pieniędzy na polską obecność wojskową w Afganistanie to marnowanie funduszy publicznych, gdy jest tylu potrzebujących. Dla innych wspólne gotowanie to frajda.
Chodzi też po prostu o spotkanie w starym dobrym stylu i porozmawianie na wszystkie tematy przy skrobaniu marchewki czy obieraniu ziemniaków. – No tak, można by w tym czasie pooglądać TV czy wyskoczyć na dyskotekę, tylko po co gdy można też zrobić coś pożytecznego – mówią. To wcale nie jest żadne poświęcanie się, oni to po prostu lubią. W ten sposób nie gnuśnieją.
Skład się zmienia, chociaż są tacy którzy biorą udział w akcji od 2001 roku. To właśnie wtedy, gdy polskie wojsko wyjechało do Afganistanu rozdawanie i gotowanie wegetariańskich posiłków rozpoczęło się w Gdańsku. Wysyłanie naszych żołnierzy na drugi koniec świata, by tam walczyli i ginęli w imię interesów USA jest dla niech obłędem.
Grupa jest otwarta i każdy chętny może do niej przystąpić. Wystarczy przyjść pod Neptuna w niedzielę o 12.00 i porozmawiać o możliwości wsparcia.
Posłuchaj audycji o akcji FOOD NOT BOMBS
JEDZENIE ZAMIST BOMB – FOOD NOT BOMBS wg Wikipedii.
Jedzenie Zamiast Bomb (ang. Food Not Bombs), społeczna inicjatywa polegająca na rozdawaniu ciepłych, wegańskich lub wegetariańskich posiłków ludziom biednym, bezdomnym i bezrobotnym. Akcji towarzyszy przekaz antyrządowy i antywojenny, a jej ideą przewodnią jest pokazanie, że kiedy władza wydaje pieniądze na – zdaniem działaczy – niepotrzebne zbrojenia, wielu ludzi umiera z głodu. Jedzenie Zamiast Bomb, powstało w latach 80. XX wieku z inicjatywy kilkunastu działaczy antywojennych i anarchistycznych w Cambridge, aktualnie akcja odbywa się regularnie w większości miast w Ameryce Północnej, Europie, Azji, Australii i Afryce.