Jaki był przedwojenny Sopot? Jest okazja żeby poznać kurort z tego okresu. W Muzeum Sopotu zobaczyć można wystawę „Sopot – miejsce, ludzie, wydarzenia w albumach rodzinnych Karla-Ottona von Wechmara z lat 1928-1933”. Wystawa prezentuje cenne fotografie pochodzące z albumów dyrektora sopockiego uzdrowiska w latach 1928-33 i jego żony Helli. Zdjęcia to zapis najważniejszych wydarzeń odbywających się w tym czasie w Sopocie.
Zanurzenie się w świat dawnych fotografii nie będzie jednak podróżą wyłącznie sentymentalną. Prawie wszyscy lubimy świat pokazywany na dawnych zdjęciach. Wydaje się nam najczęściej jakiś lepszy, ładniejszy, ciekawszy od współczesnego. Tu odwiedzamy Sopot należący do Wolnego Miasta Gdańska, kurort niemiecki. To raczej lekcja zrozumienia historii niż próba utożsamienia się z nią.
Dwa albumy z fotografiami z lat 1928-1933, przekazała Muzeum Sopotu w depozyt Pani Ursula Weber-Kusch w imieniu swojej rodziny – Państwa Christy i Hansa von Wieck z Bochum. Zdjęcia są datowane i opatrzone komentarzem, opisem, czasem dowcipnym uzupełnieniem, żartem. Stanowią bezcenny materiał służący badaniom aktywności kurortu w tym okresie, a przy tym ukazują w znakomity i niezwykle interesujący sposób codzienne “sopockie” życie rodziny von Wechmarów: Karla-Otto, jego żony Helli oraz córki Carmen i młodszego syna Ernsta-Dietricha. Ofiarodawca Pan Hans von Wieck jest wnukiem Karla –Otto i synem przedwcześnie zmarłej w wieku 27 lat Carmen. Na ponad 200 stronach albumów wyklejono łącznie ponad 1200 zdjęć.
Po wystawie oprowadza nas kurator Justyna Gibbs