Jak powstaje rzeźba żelaznej kobiety wysokiej na cztery metry? Można zobaczyć pod oliwskim Pachołkiem w Oliwie. Na plenerze w ramach Festiwalu „Rozdroża Wolności” okuwać ją będzie kilku kowali. Tak okuwać, bo sama dama we wnętrzu będzie z drewna. Pełną parą będą pracowały dwa plenerowe paleniska kowalskie.
O powstawaniu dzieła opowiada nam Remigiusz Bystrek, gdański kowal z Góry Gradowej i jego przyjaciel po fachu Adam Piechowiak. Kowale są pełni zapału i przede wszystkim zadowoleni, że ich rzemiosło stało się jedną z ważnych atrakcji wydarzenia artystycznego organizowanego przez Fundację „Wspólnota Gdańska”. Praca kowala jest współcześnie niedoceniana. Zakładów coraz mniej. Ludzie nie wiedzą jak z kawałka metalu może powstać przedmiot artystyczny. Nie czują warsztatu i tego magicznego oraz trudnego przemienienia, bo po prostu nie widzą kowali przy pracy.
Pod Pachołkiem będzie można ich spotkać 11-12 września 2014 (czwartek i piątek) w godzinach od 9.00 do 17.00 oraz 13 września 2014 (sobota) od 9.00 do 12.00. W przedsięwzięciu udział wezmą kowale: Remigiusz Bystrek, Radosław Górski, Jan Chodkiewicz, Piotr Meier, Jan Ceronik, Albert Kubiak, Adam Piechowiak. Łatwo ich znaleźć pod Pachołkiem na końcu ulicy Tatrzańskiej. Do miejsca wydarzenia kierują duże czerwone kokardy zawieszone na drzewach. Rzeźba żelaznej kobiety ma zostać ustawiona w Parku Regana.
Posłuchaj audycji z pleneru
Warto też wziąć udział w wielu innych wydarzeniach Festiwalu „Rozdroża Wolności”. Program znajdziesz klikając tutaj.