Zbliża się kolejna Noc Biologów. Impreza na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Pracownicy naukowi przygotowali kilkadziesiąt pokazów, warsztatów i wykładów. Będą dzielili się wiedzą w niebanalny sposób pokazując świat przyrody. Podobnie zrobił autor tej audycji.
Włodek Raszkiewicz zapowiada imprezę poprzez pryzmat hodowli które prowadzą naukowcy w ramach swojej pracy lub hobby. Czy słyszeliście o hodowli pluskwiaków, mrówek, pająków czy roślin mięsożernych? Jeśli nie to zapraszamy do posłuchania audycji z pracownikami Wydziału Biologii UG.
Posłuchaj:
Jacek Szwedo hoduje pluskwiaki. Jego hodowla nie ma nic wspólnego z pluskwami domowymi. Z tymi ostatnimi to zresztą ciekawa sprawa, wydawało się niedawno, że są na granicy zagłady. Teraz pluskwy wracają, miały z nimi problemy dobre hotele w Paryżu i Nowym Jorku. Pluskwiaki hodowane przez naukowca pochodzą z Afryki. Odkryciem ostatnich lat są ich zachowania społeczne. Pluskwiaki między innymi polują stadnie.
Mrówki parasolowate można podziwiać w hallu głównym Wydziału Biologii. Owady mają przestronne terrarium. Prowadzą od niego drogi z przezroczystych rurek, po których wędrują mrówki noszące fragmenty liści na głowie. Liście potrzebne są mrówkom do hodowli grzybów.
Na Wydziale Biologii UG hoduje się również rośliny mięsożerne. Krzysztof Banaś ma na korytarzu pokazowe terrarium, ale większe egzemplarze hodowane są w specjalnej szklarni. Pułapki dzbaneczników, kolorowe dzbanki o lejowatym kształcie, dochodzą tam nawet do 30 cm długości. Naukowiec ostrzega, że tego rodzaju rośliny hodowane w domu, na przykład krajowe rosiczki, nie są sposobem na wyeliminowanie muszek i komarów z pomieszczenia. Wręcz przeciwnie, słodki zapach roślin przyciągnie więcej owadów niż potrafią skonsumować rosiczki.
Ptasznik to własność Elżbiety Sontag, koordynatora Nocy Biologów.
Noc Biologów 15 stycznia 2016 na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Biologii UG oraz pracownicy Oliwskiego ZOO i Akwarium Gdyńskiego przygotowali 59 tematów z dziedziny biologii, które zaprezentują na 124 imprezach. Zaplanowane są wykłady, projekcje filmów, pokazy, warsztaty, gry dydaktyczne i konkursy. Będzie można słuchać, oglądać, wykonywać doświadczenia, zwiedzać laboratoria i wystawy przyrodnicze oraz nocą podglądać mieszkańców ZOO lub Akwarium Gdyńskiego. Wykładowcy odpowiedzą na pytania: Co się dzieje w mózgu kiedy się boimy? Kto i dlaczego stosował maść czarownic? Czy możemy porozmawiać z owadami? Jakie tajemnice skrywa pluskwa domowa? Co to są latarniki? Czy nietoperze to dobra inwestycja? Czy można pogłaskać karalucha? PROGRAM I ZAPISY TUTAJ