Czy wiedzą Państwo, że w 1809 roku były w Gdańsku trzy wypożyczalnie książek. Można było się zapisać na miesiąc, kwartał lub rok. Abonament na cały rok kosztował 16 gdańskich złotych. Takich rzeczy można dowiedzieć się z właśnie przetłumaczonej książki Friedricha von Duisburga „Wolne Miasto Gdańsk 1809”.
Książka Friedricha von Duisburga, której oryginalny tytuł brzmi Versuch einer historisch-topographischen Beschreibung der freien Stadt Danzig (Próba historyczno-topograficznego opisu Wolnego Miasta Gdańska), zgodnie z tym co obiecuje tytuł, stanowi próbę systematycznego ujęcia całokształtu znanych w czasach autora informacji o historii Miasta.
„Praca von Duisburga jest typowym przykładem historiografii szczegółowej, pisanej z perspektywy jednej z żyjących w kolonii bakterii. Czyni to jego książkę o tyle interesującą, że tzw. „wielka historia” […] doczekała się setek opracowań o różnym stopniu szczegółowości, powtarzających miejscami rozszerzoną, miejscami sprostowaną, a nawet zanegowaną, jednak w istocie tę samą opowieść o mieście nad Motławą. Znacznie trudniejsza, a przez to dla wielu znacznie atrakcyjniejsza jest tzw. „mała historia”, czyli odkrywanie przeszłości nie całego organizmu miejskiego, na który składa się całość urbanistyczna, wypełniona całością populacji, w obu przypadkach traktowane en masse, niczym punkt na mapie, niepodzielny na dzielnice, ulice, budynki i jednostki ludzkie, a raczej poszczególnych miejsc i konkretnych osób, z zasady pomijanych przez „historię wielką”. Dzieło von Duisburga jest więc świetnym źródłem informacji o znacznej szczegółowości, ujmującym przy tym Gdańsk jako całość złożoną z części, którym to częściom autor poświęca główną uwagę.” – czytamy we wstępie.
„Wolne Miasto Gdańsk 1809” Friedricha von Duisburga jest trzecią publikacją z serii „Gdańsk XIX”, w ramach której Oficyna Pomuchel prezentuje przetłumaczone na język polski znaczące dzieła poświęcone historii Gdańska, napisane po niemiecku w XIX wieku. Przedsięwzięcia liczącego docelowo kilkadziesiąt pozycji podjęła się para tłumaczy i miłośników miasta „pracująca na odległość”. Aleksander Masłowski mieszka w Gdańsku, Roman Kowald w Hamburgu.
Posłuchaj rozmowy z Aleksandrem Masłowskim:
Książkę „Wolne Miasto Gdańsk 1809” Friedricha von Duisburga można kupić w sprzedaży wysyłkowej na stronie Oficyny Pomuchel KLIKNIJ TUTAJ.