Krzyżacy ponownie w Gdańsku? Ten zakon jeszcze istnieje? TAK – chociaż brzmi to niewiarygodnie. Wielki mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie Bruno Platter odwiedził miasto nad Motławą. Przełożony zakonników był gościem specjalnym na otwarciu wystawy „Gdańsk i Krzyżacy w 550. rocznicę zawarcia II pokoju toruńskiego”.
Krzyżacy współcześnie mają swoją siedzibę w Wiedniu. – Mamy z nimi dobry kontakt od kilku lat – mówi kustosz wystawy doktor Janusz Trupinda z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Obecnie zakon zajmuje się działalnością charytatywną. Prowadzi domy opieki, zajmuje się terapią uzależnień, pomaga imigrantom.
Wielki mistrz Bruno Patter w rozmowie z ministrem Jarosławem Sellinem na otwarciu wystawy w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Po lewej dyrektor muzeum Waldemar Ossowski. Ekspozycja, dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, potrwa do 18 grudnia 2016 r. Fot.MHMG
Historia nie odgrywa specjalnej roli w obecnej działalności zakonu, który odrzucił swoją gałąź rycerską. Krzyżacy są przekonani, że działalność rycerska przyniosła zakonowi więcej złego niż dobrego.
Wielki mistrz zakonu krzyżackiego Bruno Platter przybył do Gdańska prosto z Torunia, gdzie 19 października uczestniczył w tamtejszych obchodach jubileuszu zawarcia II pokoju toruńskiego. – Wiele osób pytało mnie: „dlaczego jako wielki mistrz zakonu krzyżackiego jedzie do Torunia? Przecież to rocznica przegranej, która skutkowała bolesną utratą terytoriów przez zakon – mówił wielki mistrz do zebranych. – Odpowiadałem im: „tak, ale świętujemy jubileusz zawarcia pokoju. To wystarczający powód, by się spotkać i świętować”.
Niech każdy wyniesie taką naukę z wystawy w Gdańsku: zawsze i w każdych okolicznościach jest jakieś pokojowe rozwiązanie.
Wielki mistrz zwiedza wystawę i rozmawia z gośćmi. Fot.MHMG
Posłuchaj rozmowy z wielkim mistrzem opatem Bruno Patterem oraz doktorem Januszem Trupindą:
Dzięki postanowieniom kończącego wojnę trzynastoletnią II pokoju toruńskiego zakończyło się 150-letnie panowanie zakonu krzyżackiego w Gdańsku. Miasto i Pomorze Gdańskie zostały włączone do Korony Królestwa Polskiego. Połączenie możliwości nieograniczonego handlu (przywileje króla Kazimierza Jagiellończyka) i swobodnej żeglugi zaowocowało okresem 300-letniej prosperity miasta, zwanej złotym wiekiem Gdańska.
Wystawę pt. „Gdańsk i Krzyżacy w 550. rocznicę zawarcia II pokoju toruńskiego” można oglądać w Dworze Artusa. Ekspozycja będzie trwała do 18 grudnia 2016. 17 listopada o godz. 17.00 odbędzie się wykład „O patronach zakonu krzyżackiego w dzień św. Elżbiety Węgierskiej”.