Polacy wydają coraz więcej na sport i rekreację, ale ich aktywność ruchowa spada. Tylko 28 proc. osób regularnie uprawia sport, a 56 proc. nie uprawia go w ogóle. Jeśli chodzi o seniorów, ćwiczy tylko 12 proc. z nich – informuje Polski Instytut Ekonomiczny. Jak to możliwe, że wydajemy coraz więcej pieniędzy na sport, choć go nie uprawiamy?
Gośćmi Iwony Wysockiej w audycji Ludzie i pieniądze byli Piotr Urbańczyk, prezes BEST TFI i Roman Walasiński, prezes Swissmed.
– Trzeba najpierw ujednolicić, co jest sportem, a co rekreacją. Jeśli mówimy o sporcie, mamy do czynienia z jakimś wyczynem, a gdy chodzi o rekreację, mamy na myśli podniesienie jakości życia, poprawę kondycji. Mam wrażenie, że ze sportem jest coraz lepiej, ludzie bardziej świadomie do tego podchodzą. Natomiast rekreacja to nisza, którą jeszcze powinniśmy zagospodarować i powinniśmy uprawiać jej więcej – mówił Roman Walasiński.
– Moim zdaniem sytuacja w Polsce jest tragiczna. Wielu Polaków nie uprawia żadnego sportu ani nawet nie chodzi na rekreacyjne spacery. Wystarczy rozejrzeć się dookoła i zobaczyć, jak wyglądamy. Ponad 60 proc. mężczyzn i 50 proc. pań cierpi na nadwagę. To jest ściśle powiązane z naszym sposobem życia, a żyjemy źle – dodał Piotr Urbańczyk.