Czy Pomorze jest dobrym miejscem do rozwoju nowoczesnego przemysłu wodorowego? Co dzieje się w tej materii? Audycja „Ludzie i Pieniądze”, wyjątkowo nadawana z naszego mobilnego studia z Gdyni, gdzie trwa IV Forum Wizja Rozwoju, była poświęcona gospodarce wodorowej.
Gośćmi Iwony Wysockiej byli Cezary Godziuk, prezes Lotos Asfalt oraz Krzysztof Klein, kierownik projektu w tej firmie. Rozmowa odbyła się w trakcie trwającego właśnie Forum Wizja Rozwoju.
Cezary Godziuk przedstawił plany kierowanej przez siebie spółki dotyczące technologii wodorowych. – Przewidujemy trzy etapy. Na początku zbudujemy instalację próbną, na której będziemy uczyć się i testować. Do 2026 roku chcielibyśmy utworzyć instalację elektrolizerów pobierających moc 100 megawatów. Do tej pory nie ma tak dużej instalacji, przynajmniej w Europie – podkreślał.
Z kolei Krzysztof Klein mówił o potencjale wodoru jako paliwa. – Wodór jest najlżejszym, niezwykle energetycznym pierwiastkiem. Dzięki swojej lekkości stanowi potencjalne źródło energii o kapitalnym znaczeniu dla całej gospodarki. Próby wykorzystania tego pierwiastka i związanych z nim technologii są podejmowane od wielu lat. Dzisiaj rozwój technologiczny pozwala na przemysłowe produkowanie wodoru, zwłaszcza zielonego wodoru jako paliwa, które może stanowić alternatywę dla paliw tradycyjnych. Otrzymywanie czystego wodoru nie wiąże się z żadnymi emisjami. Zdecydowanie możemy patrzeć na ten pierwiastek jako na paliwo przyszłości – wskazywał.
Goście Radia Gdańsk wyjaśnili też różnicę między szarym, niebieskim i zielonym wodorem, a także wyjaśnili, jak Pomorze wpisuje się w projekt tak zwanych dolin wodorowych. Mówili również o perspektywach gospodarki wodorowej jako branży polskiego przemysłu.