Skutki pożaru hali magazynowej w Nowym Porcie mogą uderzyć w branżę turystyczną, spowodowały też kłopoty logistyczne w samym porcie – uważają goście Iwony Wysockiej w audycji „Ludzie i Pieniądze”. Rozmówcy poruszyli również temat decyzji lokalizacyjnej dla pływającego terminala w Gdańsku.
Michał Górski z Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza wypowiedział się na temat problemów branży turystycznej spowodowanych pożarem hali magazynowej.
– Zamknięte kąpieliska nie sprzyjają pozyskiwaniu turystów – stwierdził Michał Górski. – Turyści planują swoje przyjazdy często w ostatniej chwili i ta informacja na pewno wielu z nich zniechęca do przyjazdu do nas – dodał.
Z kolei Piotr Górski, doradca zarządu Gdańskich Młynów, skomentował kłopoty logistyczne w porcie wynikające z pożaru.
– W związku z całą sytuacją kapitan portu zamknął główną drogę do portu. To oznacza, że kilkadziesiąt statków musiało poczekać, aż służby uporają się z pożarem. To są ogromne straty, już nie mówiąc o szkodach bezpośrednich dotyczących obiektu – poinformował Piotr Górski.
Straty pożaru samej hali oszacowano na około 12 milionów złotych.
PŁYWAJĄCY TERMINAL GAZU SKROPLONEGO
Kolejny krok bliżej do budowy pływającego terminala gazu skroplonego w Gdańsku – wojewoda pomorska wydała decyzję lokalizacyjną. Inwestor, Gaz-System, czeka jeszcze tylko na pozwolenie na budowę.
– Ważne, że jest to inwestycja mobilna, a terminal będziemy dzierżawić. Będzie można z niego zrezygnować, gdy zapotrzebowanie na gaz spadnie – zaznaczył w audycji Piotr Górski. – Prognozy dotyczące gazu na najbliższe lata zostały mocno skorygowane w dół. O ile do niedawna prognozy wykazywały, że w ciągu dwóch lat będzie to 20 miliardów metrów sześciennych gazu, o tyle dzisiejsze prognozy pokazują, że to będzie w granicach 16 miliardów metrów sześciennych – dodał.
– Ilość gazu dostarczanego do Polski z zewnątrz i z własnego wydobycia dzisiaj kształtuje się na poziomie 15,8 miliarda metrów sześciennych – poinformował Michał Górski.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, terminal zacznie działać w 2028 roku.
Posłuchaj całej audycji:
mk