Mało kto wie, że 31 maja uznawany jest za Dzień Bociana. Bocianie święto obchodzone jest w Polsce od 2003 roku, dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. W ten sposób przyrodnicy chcą zwrócić uwagę na zagrożenia i potrzebę ochrony ptaków, a także na miejsce, jakie bocian biały zajmuje w polskim krajobrazie i kulturze. Bardzo istotne z punktu widzenia przyszłości tego gatunku jest zapewnienie ptakom bezpiecznych warunków lęgowych, szczególnie na gniazdach, które zakładają na słupach energetycznych. Dlatego wielu kilku lat Grupa ENERGA prowadzi aktywne działania z zakresu ochrony bociana białego, montując platformy pod bocianie gniazda i współpracując z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Od ponad roku działa także specjalny punkt informacyjny 801 BOCIAN (801-262- 426). Dzięki bezpłatnej infolinii przyrodnicy udzielili już ponad 800 porad dotyczących ochrony bociana białego i pomogli w przypadku wielu zagrożonych gniazd czy ptaków wymagających pomocy.
Polskę zasiedla niemal jedna czwarta światowej populacji bociana białego. Niestety liczebność tego gatunku z roku na rok ulega drastycznym wahaniom, zmienia się także zasiedlony przez niego obszar i dostęp do pokarmu. Wszelkie zmiany w środowisku mają wpływ na efekty jego lęgów. Przyszłość tego gatunku w dużej mierze zależy od warunków i bezpieczeństwa, jakie zapewnimy ptakom w Polsce.
Każdej wiosny ptaki pokonują setki tysięcy kilometrów, by powrócić do miejsca, a czasem nawet gniazda, w którym się wykluły i przystąpić do lęgów. Coraz częściej zamiast na pokrytych strzechą dachach, których na współczesnych domach praktycznie już nie ma, bociany szukając dogodnego, odpowiednio wysoko położonego miejsca na budowę gniazda wybierają gęsto rozsiane na mapie Polski słupy elektroenergetyczne. Niestety, tak umieszczone gniazdo, bez odpowiednich zabezpieczeń może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla samego bociana oraz powodować zwarcia i przerwy w dostawach energii elektrycznej. Dlatego od wielu lat energetycy spółki ENERGA Operator montują specjalne platformy, które zabezpieczają linie niskiego i średniego napięcia oraz pomagają chronić bocianie życie.
Wszyscy sympatycy i miłośnicy czerwononogich ptaków mogą korzystać z internetowej bazy wiedzy na temat bocianów www.Bocianopedia.pl. Serwis powstał dzięki Zbigniewowi Jakubcowi oraz Przemysławowi Szymońskiemu, autorom zdjęć i fotografii do książki „Bociany i boćki”, którzy postanowili udostępnić swoje opracowanie nt. życia i zwyczajów tych ptaków także w Internecie.
Informacji na temat aktywności związanych z ochroną bocianów można szukać także na www.bociany.pl. W serwisie dostępna jest „Baza Gniazd Bociana Białego” dotycząca stanu i kondycji bocianich siedlisk oraz „Ogólnopolska Baza Aktywności na rzecz Bociana Białego”, w której zbierane są wszelkie informację na temat instytucji i osób, które pomagają bocianom, np. remontując gniazda, czy opiekując się poszkodowanymi ptakami.
Natomiast na stronie www.dbajobociany.pl prowadzony jest autorski blog popularnonaukowy Krzysztofa Koniecznego pt. „Dbaj o bociany, czyli wokół bocianiego gniazda”. Elektroniczny dziennik w prosty i przystępny sposób propaguje przyrodniczą wiedzę na temat ptaków uznawanych za symbol Polski oraz na temat środowiska, w którym żyją. Na blogu publikowane będą autorskie teksty, fotografie, filmiki oraz nagrania „dźwiękowych krajobrazów”.