Trzy lata temu krakowska malarka Cecylia Malik weszła na drzewo. Postanowiła, że będzie to robiła codziennie przez cały rok. Projekt 365 drzew miał sprawdzić jej wytrwałość i konsekwencję. Konsekwencji nie przewidziała. Dzięki temu stała się znanym z Polsce ekologiem-artystą prowadzącym działania społeczne na rzecz środowiska.
Ten pierwszy projekt zainteresował wielu ludzi, zwrócił uwagę na problem drzew w miastach. Cecylia codziennie fotografowała się na innym drzewie i wrzucała zdjęcia do internetu. Wokół projektu skupiała się rzesza fanów. Dzięki temu poznała też najważniejszych ekologów w Polsce i problemy środowiska. Zaczęto się do niej zwracać o pomoc w nagłośnieniu działań na rzecz ochrony przyrody. Ona robiła kolejne akcje artystyczno-społeczne.
Cecylia Malik była gościem seminarium „Sztuka w mieście przyszłości” zorganizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska. Posłuchaj audycji o krakowskiej malarce i artystce-ekologu:
Klikając tutaj znajdziesz się na stronie domowej Cecylii Malik
CECYLIA MALIK Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa w krakowskiej ASP, dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka oraz podyplomowe studia kuratorskie na Wydziale Historii Sztuki UJ. Jest autorką wielu wystaw i projektów artystycznych. Do najważniejszych z nich można zaliczyć: Ikonostas Miasto, Koncert u Pana Żula (Galeria Zderzak Kraków), „365 Drzew” i „6 Rzek”. Wspólnie z Justynką Koeke zrealizowała projekty: „Ulica Smoleńsk 22/8”, i „Modraszek Kolektyw” (akcja w obronie krakowskiego parku krajobrazowego Zakrzówek). Od 2007 razem z Rozalią Malik tworzy zespół Negradonna i współprowadzi Mały Klub Bunkra Sztuki. Zdobyła m.in. nagrodę „Kulturystka roku” (Radiowy Dom Kultury Programu 3 Polskiego Radia), „Artystka Roku” w plebiscycie „Odloty Kulturalne” Gazety Wyborczej.