Dawniej jesienią dzieci zbierały liście do zielników. Suszyły je między kartkami książek, podpisywały nazywając gatunki. Robiono to nie tylko w ramach zajęć szkolnych, ale też jako swego rodzaju hobby. – Tak przynajmniej było za moich czasów szkolnych – wspomina Włodek Raszkiewicz. Dziś podobno nie tylko dzieci, ale też dorośli przestają rozpoznawać podstawowe gatunki roślin. Nie mówimy tu nawet o znajomości jesionów i grabów, ale o odróżnianiu dębu od buka. Zaczęliśmy mieszkać w miastach i oddalamy się od przyrody. Jak mamy ją rozumieć, gdy brakuje nam dawniej oczywistej wiedzy encyklopedycznej?
Dlatego dziś w Magazynie Ekologicznym zapraszamy na małą wycieczkę do arboretum w Luzinie i polecamy takie miejsca na weekendowe pikniki rodzinne. Tam drzewa i krzewy są opisane. Może ktoś, przez zabawę z dziećmi w odczytywanie nazw roślin, wejdzie głębiej w świat przyrody?
Posłuchaj audycji z Lilianną Koszutowską
Arboretum w Luzinie usytuowane jest przy Nadleśnictwie Strzebielino. Powstało w 1998 roku na powierzchni 1,23 ha wg. projektu opracowanego przez dr inż. Urszulę Nawrocką- Grześkowiak. Rośnie tam ponad 140 gatunków drzew i krzewów. Obiekt wyposażony jest w urządzenia służące do rekreacji (wiata, ławki, miejsce na ognisko) oraz tabliczki z opisami gatunków i odmian drzew i krzewów. Wstęp na teren arboretum jest wolny. Zorganizowane grupy dzieci i młodzieży oprowadzane są po uprzednim zgłoszeniu w Nadleśnictwie.