Jeśli nie podejmiemy żadnych działań to w ciągu 10 lat na Pomorzu nie będzie raków szlachetnych. Nasz rodzimy gatunek jest w poważnych tarapatach, wypierają go raki amerykańskie. Nawet akwaryści mogą przyczynić się do ochrony polskich raków – mówi Marcin Miller z Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”. W sklepach akwarystycznych można kupić raki amerykańskie. Gdy hodowane w domu zwierzęta podrosną lub po prostu znudzą się właścicielom są często wypuszczane do jezior lub stawów. Nie powinniśmy tego robić i pomagać w sukcesji obcego gatunku.
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych realizuje projekt ochrony raków szlachetnych. Rodzime raki hodowane są we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Pozyskanym stamtąd materiałem zaracza się małe zbiorniki wodne na Pomorzu. Na całym polskim Pomorzu od Szczecina po Gdańsk mamy zaledwie 32 stanowiska raka szlachetnego.
Czy wiesz, że rak chodzi do przodu a pływa do tyłu. Posłuchaj rozmowy z Marcinem Millerem z której można dowiedzieć się o ochronie i zwyczajach raków: