Ochrona klimatu to na dobrą sprawę bardzo prosta rzecz – wystarczy przestać spalać paliwa kopalne, zacząć sadzić lasy i przestawić rolnictwo na ekologiczne. Do tego można też zacząć jeść mniej mięsa lub całkowicie przestawić się na dietę roślinną – tak uważa Marcin Gerwin, autor książki „Żywność przyjazna dla klimatu”.
“Żywność przyjazna dla klimatu” została wydana przez Zieloną Sieć w ramach kampanii “Klimat dla rolników”. Jej autorem jest Marcin Gerwin, sopocianin, politolog, współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, publicysta Dziennika Opinii.
Marcin Gerwin uważa, że potrzebna jest wizja tego, w jaką stronę zmierzamy. Powinniśmy zmienić stare przyzwyczajenia myślowe przyzwyczajenia i zadać sobie kilka pytań. Jak będzie wyglądało państwo, w którym dba się o klimat? Jak będzie wyglądało przyjazne dla klimatu miasto? Jaki model gospodarki temu sprzyja? Jedną z największych przeszkód w ochronie klimatu jest przywiązanie do wzrostu gospodarczego, który jest niczym innym, jak konsumowaniem coraz to większej ilości dóbr i usług. Zasoby na naszej planecie są ograniczone i najwyższa już pora, abyśmy odeszli od modelu gospodarczego, który opiera się na wzroście PKB. A poza tym, czy posiadanie dużej liczby przedmiotów sprawia, że jesteśmy bardziej szczęśliwi?
Posłuchaj rozmowy:
Książka w wersji elektronicznej jest dostępna za darmo, możesz ją przeczytać TUTAJ Marcin Gerwin jest weganinem (chociaż, jak mówi, nie perfekcyjnym, ciasto z jajkiem u mamy zje oraz na jogurt w sałatce u z najomych nie będzie się krzywił) poleca spotkania z cyklu „Kuchnia Społeczna”. Uczestnicy przynoszą przygotowane przez siebie wegańskie potrawy i dzielą się nimi. Jeśli ktoś nie może przygotować potrawy płaci za uczestnictwo 15 złotych. Najbliższa kuchnia odbędzie się 10 kwietnia 2016 w Domu Zarazy w Oliwie o godzinie 14.00. Po jedzeniu odbywa się prezentacja. Tym razem prelegentem będzie Marcin Gerwin. Temat to „Wprowadzenie do żywej architektury”. TU ZNAJDZIESZ WYDARZENIE NA FB