Wieszanie tych budek to zajęcie bardzo żmudne. Wiesza się po dwie budki w jednej lokalizacji, natomiast kolejne miejsce oddalone jest niekiedy o kilka kilometrów. Przez zbocza zarośniętego lasu trzeba nieść długą drabinę. Budki dla sóweczek i włochatek wieszane są z dala od uczęszczanych szlaków.
W audycji mówimy o oryginalnym projekcie „Bezpieczne miejsca lęgowe dla sóweczki i włochatki na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego”. Wszystko tu jest nowe i pionierskie. Budki dla sów są specjalnie maskowane korą, żeby nie rzucały się w oczy. Ptaki muszą czuć, że to jest naturalne miejsce, a drapieżniki nie powinny łatwo ich znaleźć.
Miejsca wieszania zostały wybrane pod kątem odpowiednich siedlisk jak i planowanych prac leśnych, tak by budki w najbliższych latach nie wchodziły konflikt z pracą leśników. To wszystko dla wyjątkowych ptaków o których opowiadają zaangażowani w projekt: Kuba Typiak, Dariusz Pałubicki i Artur Niemczyk.
Posłuchaj audycji:
„Bezpieczne miejsca lęgowe dla sóweczki i włochatki na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego” to projekt realizowany przez stowarzyszenie Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING w partnerstwie z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym i we współpracy z aktywistami z Trójmiejskiej Grupy OTOP. Projekt finansuje „Fundusz dla przyrody”.
Magazyn Ekologiczny nadajemy w soboty po godzinie 12.30. To audycja, w której dostrzegamy potrzeby natury. Opowiadamy o przyrodzie i ekologii w sposób łatwy, lekki i przyjemny. Program jest dofinansowany przez Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.