Gdy ta rozmowa z Jowitą Kurach z Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING pojawia się na antenie Radia Gdańsk w Stacji Biologicznej UG na Wyspie Sobieszewskiej odbywa się Piknik WYSPA BIOLOGÓW. Swoje stoisko maja tam między innymi”kulingowcy”, którzy codziennie prowadza zajęcia edukacyjne na Wyspie Sobieszewskiej. Jowita Kurach opowiada o tym dlaczego wydawać by się mogło niewinne chodzenie po wydmach jest wielkim zagrożeniem dla ptaków tam gniazdujących.
Posłuchaj rozmowy
Zapraszamy na codzienną wakacyjną edukację i wspólne obserwacje przyrodnicze w rezerwacie „Mewia Łacha”. Letnie spotkania z edukatorem zaczynają się codziennie o godz. 11.30, 13.00, 15.00, 16.30 i 18.00 od 3 lipca aż do 11 września.
Rezerwat przyrody „Mewia Łacha” leżący w ujściu Przekopu Wisły, monitorowany przez GBPW KULING to miejsce szczególne. Znajduje się tu jedyna w Polsce kolonia lęgowa rybitw czubatych. Gniazdują tu także coraz rzadsze w kraju: rybitwy białoczelne i sieweczki obrożne. Na łachach znajduje stałe miejsce odpoczynku kilkadziesiąt fok szarych. Dzięki ścieżce edukacyjnej oraz odbudowanej platformie obserwacyjnej walory rezerwatu mogą podziwiać turyści i mieszkańcy.
Letnie spotkania przyrodnicze są częścią Programu Partnerskiego „Chronimy NATURĘ na Wyspie Sobieszewskiej” wspieranego przez Grupę LOTOS. Czynną ochronę, monitoring oraz edukację w rezerwacie dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (w ramach projektów Monitoring walorów przyrodniczych i zagrożeń oraz zabiegi czynnej ochrony na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku (rezerwaty przyrody „Mewia Łacha” i „Ptasi Raj”) w 2016 roku, a także Przyroda wybrzeży – poznaj, decyduj, chroń)
Magazyn Ekologiczny nadajemy w soboty po godzinie 12.30. To audycja, w której dostrzegamy potrzeby natury. Opowiadamy o przyrodzie i ekologii w sposób łatwy, lekki i przyjemny. Program jest dofinansowany przez Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku..