Każdej minuty z powodu działalności człowieka ginie 180 rekinów. Ekolodzy biją na alarm. Rekinom grozi zagłada. Przede wszystkim z powodu brutalnych połowów. Z rekinów wykorzystywane są tylko płetwy, reszta zwierzęcia jest wyrzucana za burtę. W Akwarium Gdyńskim rozpoczął się Tydzień Rekina. W ramach imprezy można między innymi wziąć udział w karmieniu zwierząt i odwiedzić niedostępne na co dzień dla zwiedzających pracownie. Zapraszając na imprezę biolodzy chcą rozprawić się z mitami i legendami dotyczącymi rekinów. Obecnie to człowiek jest groźniejszy dla rekinów, a nie rekiny dla człowieka.
W ramach Tygodnia Rekina ryby można będzie pokarmić kawałkami makreli. To przysmak rekinów.
Na dźwięk wyrazu „rekin” pierwsze skojarzenie większości z nas to krew, strach i groźna muzyka. Tymczasem taki obraz rekinów jest co najmniej błędny. Prawdopodobieństwo ugryzienia człowieka przez to zwierzę jest równie wysokie, jak porażenia piorunem. Jaka jest więc prawda o rekinach? Przyczyniają się do utrzymania prawidłowej równowagi biologicznej mórz, regulując liczebność populacji zwierząt.
Rekiny to ryby o ciekawym behawiorze. Zazwyczaj wolno osiągają dojrzałość płciową, długo żyją, a ich potomstwo jest nieliczne. Np. okres ciąży kolenia pospolitego, który żyje w zachodniej części Bałtyku, trwa aż 2 lata, a samice nie rozmnażają się dopóki nie ukończą 35 lat. Rekinie olbrzymy – długoszpar i rekin wielorybi odżywiają się… planktonem.
W pojemniku jest tyle klocków-rybek, ile rekinów ginie każdej minuty. Jednym z zadań dla dzieci w ramach Tygodnia Rekina jest policznie wszystkich klocków czasie minuty.
Dziś wiemy, że tym drapieżnikom, które przetrwały w morzu ponad 400 milionów lat grozi niebezpieczeństwo. Każdej minuty, w wyniku działalności człowieka ginie około 180 rekinów. W jaki sposób udaje się pomieścić dużą ilość płetw na kutrach? Stosując „finning” – nielegalną praktykę polegającą na odcinaniu rekinom płetwy na pokładzie łodzi i wrzucaniu okaleczonego, ale żywego zwierzęcia z powrotem do wody. Płetwy są cenniejsze od reszty ciała, oszczędza się więc miejsce w ładowni na bardziej wartościowe zdobycze. Ryby skazywane są w ten sposób na nieuchronną i pełną cierpienia śmierć.
Po co to wszystko? Już od czasów chińskiej dynastii Qing płetwy rekina stanowiły stały element na cesarskim stole. Danie to jest uznawane za symbol prestiżu społecznego. W miarę upływu czasu, zupa z płetwy rekina pojawiła się także w Europie i zyskała opinię cenionego przysmaku.
W ramach Tygodnia Rekina będzie można zobaczyć niedostępne na co dzień pomieszczenia Akwarium Gdyńskiego. Na zdjęciu Artur Krzyżak przy „pralkach”, urządzeniach w których hoduje się meduzy.
Można by pomyśleć, że Polska niewiele ma do powiedzenia w tej sprawie, jako państwo, w którego wodach te drapieżniki nie występują i nie są poławiane. Jednak rekiny nie znają się na geografii, a każdy biolog wie, że ochrona gatunków nie kończy się na granicach państw. Przełowienie tych zwierząt stwarza ryzyko zachwiania równowagi w ekosystemach morskich. Odpowiedzialność za sytuację ponoszą więc wszyscy mieszkańcy Ziemi. Wszak mięso z płetwy rekina kupić można dziś w prawie każdym dyskoncie i hipermarkecie.
Co więcej, nie jest prawdą, że w Bałtyku nie spotkamy rekinów. W zachodniej części naszego morza zaobserwowano występowanie ponad 30 gatunków ryb chrzęstnoszkieletowych. W okolicach Cieśnin Duńskich, akwenu Kattegat czy Skagerrak pojawia się np. koleń pospolity czy żarłacz śledziowy.
POSŁUCHAJ AUDYCJI:
Harmonogram Tygodnia Rekina
Weekendy (19-20 oraz 26-27 listopada)
Godziny 1200 – 1700
LABORATORIUM BIOLOGICZNE – przepełnione eksperymentami, zadaniami i preparatami do badań:
• Dlaczego rekin nie tonie? Sprawdź sam!
• Czy to chłopak czy dziewczyna? Oznacz płeć rekina!
• Mikroskopy – zobacz preparaty takie jak: zęby rekinów (współczesne i skamieniałe), ich jaja oraz skórę szorstką jak papier ścierny.
• Zaprojektuj rekina – szczęki, zęby, płetwy, kształt głowy… wiele cech sprawia, że rekiny przystosowały są do swego trybu życia. Spośród rekinich atrybutów zaprojektuj własnego zwierzaka i dowiedz się jakie super moce mógłby posiadać
• Oda do rekina – Jesteś humanistą? Wyraź to poprzez poezję poświęconą rekinom
• Ile rekinów ginie w ciągu minuty? Czy potrafiłbyś je wszystkie policzyć?
• Śledzimy rekiny pływające w oceanie. W czasie rzeczywistym!
SALA KINOWA – jako przestrzeń relaksacyjno-edukacyjna
Odpręż się przy prezentacji multimedialnej, wybierając swojego idola spośród najdziwniejszych ryb chrzęstnoszkieletowych i oddaj na niego swój. O 1230, 1500 oraz 1600 odbędą się tu quizy, w których będzie można wygrać drobne upominki.
WIZYTY U ŻARŁACZY – odwiedź przestrzeń, która na co dzień jest niedostępna dla oczu turystów. Poznaj żarłacze rafowe czarnopłetwe.
POKAZOWE KARMIENIE – Cudownie patrzy się na zwierzęta mieszkające w Akwarium Gdyńskim. Ale pora karmienia – to jest spektakl!
GALERIA AKWARIUM – jako przestrzeń twórcza
Chcesz pomóc w tworzeniu Przestrzeni Twórczej? Przynieś do Akwarium puste butelki plastikowe, rolki po papierze toaletowym, papierowe opakowania po jajkach! Wspólnie wykonamy zabawki z materiałów codziennego użytku.
ZADANIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI – Fajnie popatrzeć na ryby, ale może chciałbyś dowiedzieć się więcej? Poszukaj w przestrzeni Akwarium Gdyńskiego odpowiedzi na zagadki z rekiniego quizu. Upominki czekają!
SALA PRZEDSZKOLNA – warsztaty ruchowo-teatralne „Atak rekina” (Godz. 1400) Dzieci nauczą się sekwencji ruchów naśladujących rekina, który bada potencjalną ofiarę a następnie podejmuje (lub nie) próbę ataku. Uczestnicy warsztatów będą następnie prezentować swoim rodzicom krótki rekini spektakl.
Dni powszednie (21 – 25 listopada)
WIZYTY U ŻARŁACZY w pomieszczeniu hodowlanym
POKAZOWE KARMIENIE zwierząt na ekspozycji Akwarium
GALERIA AKWARIUM, jako przestrzeń twórcza
ZADANIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI w przestrzeni Akwarium