W naszym przedszkolu dzieci mogą chodzić po drzewach – opowiada Maria Graczyk. Oczywiście pod opieką dorosłych – dodaje Ewa Czapiewska. Większość czasu spędzamy na świeżym powietrzu, ale są też takie dni, kiedy maluchy wolą posiedzieć w jurcie. Założycielki leśnego przedszkola, którego bazą jest jurta, są przekonane, że dzieci bywają najszczęśliwsze na łonie natury. Baza Marzeń to leśne przedszkole założone przez Fundację Inspirja w Gdyni Kolibkach. Jest to jedna z nielicznych tego typu inicjatyw w Polsce. W całym naszym kraju mamy kilkanaście leśnych przedszkoli, natomiast dla porównania w Niemczech około 1500. W samym Berlinie mieści się ich około 20.
Fot. Krzysztof Gardulski
W Polsce leśne przedszkola formalnie przedszkolami nie są, gdyż ich siedziby, choć stosowniejsze byłoby określenie – bazy, nie mieszczą się w budynku, tylko wzorem tych z Zachodu, w namiotach sferycznych, jurtach mongolskich, domkach z gliny, barakowozach czy też w tipi. Nie spełniają przez to regulacji prawnych dotyczących przedszkoli w Polsce i nie przeszłyby pozytywnie wizyty sanepidu, czy straży pożarnej, niezbędnych do rejestracji przedszkola w naszym kraju. Działają zatem jako projekty edukacyjne.
Fot. Krzysztof Gardulski
Leśne przedszkole to jak całoroczny obóz przygody, albo wakacje na wsi. Poza oczywistym walorem, jaki stanowi możliwość spędzania w ciągu dnia jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu, oferta edukacyjna leśnych przedszkoli jest tak samo bogata jak przedszkoli tradycyjnych. Ich twórcy w swej pracy czerpią inspiracje z różnych źródeł, m.in. z pedagogiki waldorfskiej, Montessori, edukacji demokratycznej, z pedagogiki przeżyć, czy też metodologii Waldkindergarten. Wszystko po to, by zapewnić swoim podopiecznym jak najlepsze warunki rozwojowe.
Fot. Marta Obiegła
Idea leśnej edukacji rozbudza również w Polsce coraz większe zainteresowanie wśród rodziców małych dzieci. Baza Marzeń, do tej pory funkcjonująca w Kolibkach, chce poszerzyć swoją ofertę o kolejną grupę. Druga jurta ma stanąć w Gdańsku lub Sopocie. Organizatorzy projektu szukają miejsca i finansowego wsparcia poprzez akcję crowdfundingową na platformie OdpalProjekt.pl. Działając jako projekt edukacyjny, Baza Marzeń nie otrzymuje państwowych subwencji, a wsparcie finansowe, które otrzymuje od rodziców, nie wystarcza na pokrycie kosztów zakupu nowej jurty.