Na Pomorzu zaczęło się zimowe liczenie nietoperzy. Chiropterolodzy mają zamiar w ciągu dwóch tygodni sprawdzić ponad 100 miejsc hibernacji ssaków w całym województwie. Zaczęli od największego zimowiska znajdującego się w zabytkowym, podziemnym zbiorniku wodociągowym „Stara Orunia”.
W zbiorniku na Oruni, który wygląda jak podziemna katedra, doliczono się 400 osobników. To trochę więcej niż w zeszłym roku podsumowali chiropterolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego i Stowarzyszenia SALAMANDRA. Na całym Pomorzu do policzenia jest najprawdopodobniej około 2000 nietoperzy. Tyle mniej więcej jest ssaków żyjących w miejscach znanych naukowcom od przydomowych piwnic po podziemne fortyfikacje.
Fot.W.Raszkiewicz/Radio Gdańsk
Liczenie rozpoczęto od zbirnika „Stara Orunia” bo to miejsce niedawno przeszło rewitalizację. Chiropterolodzy byli bardzo ciekawi, jak prace wpłynęy na populację ssaków. Na szczęście zbiornik jest nadal przyjazny dla nietoperzy. Wyprawę do podziemi i efekty liczenia opisano już na stronie POMORSKIE NIETOPERZE w następujący sposób:
„Pierwszym obiektem, który wzięliśmy pod lupę, było największe znane zimowisko nietoperzy w województwie pomorskim, XIX-wieczny zbiornik wodociągowy „Stara Orunia”. W 2017 roku zakończył się dwuletni remont obiektu mający na celu zabezpieczenie jego stropu, odtworzenie portalu wejściowego oraz przystosowanie go do udostępnienia grupom zorganizowanym w okresie letnim. Ze względu na nietoperze prace przeprowadzano poza okresem rojenia i hibernacji, jednak obawialiśmy się, że remont wpłynie na późniejsze wykorzystanie zimowiska. Przez ostatnie 3 lata odnotowaliśmy duży spadek liczebności nietoperzy z około 700 do niecałych 400 w ciągu sezonów 2016 i 17. Sytuacja zdaje się jednak poprawiać – tym razem policzyliśmy 410 osobników nietoperzy z trzech gatunków, w tym 45 nocków dużych, które są bardzo cennym gatunkiem, chronionym przez prawo nie tylko polskie, ale też unijne. Oprócz nich, „Starą Orunię” na zimowe schronienie wybrało 291 nocków rudych oraz 70 nocków Natterera. Remont spowodował zmiany mikroklimatu zbiornika, zwiększenie odpowiedzi zbiornika na warunki zewnętrzne oraz znaczny spadek wilgotności, aby złagodzić tę sytuację przed sezonem zimowania wraz z GIWK (administratorem obiektu), napełniliśmy zbiornik wodą do wysokości kilku centymetrów. Mamy nadzieję, że nietoperze będą stopniowo wracać do tego zimowiska i w kolejnych latach ich liczba przekroczy dotychczasowe rekordy.” Zainteresowani bliższym poznaniem zbiornika, który śmiało można nazwać podziemną katedrą, będą mieli taką szansę już od najbliższego lata, kiedy „Stara Orunia” zostanie udostępniona dla zwiedzających w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.” Na razie dzięki uprzejmości Artura Łopatniuka udostępniamy zdjęcia zrobione w czasie liczenia. Na pewno narobimy tymi fotografiami każdemu apetytu na letnią wycieczkę do zbiornika.
ZBIORNIK STARA ORUNIA I LICZENIE NIETOPERZY NA ZDJĘCIACH ARTURA ŁOPATNIUKA
FOT. ARTUR ŁOPATNIUK