Rozciąga się od Pucka po Krokową i wczoraj został uroczyście oznakowany tablicami informacyjnymi. Mowa o nowo powstałym Obszarze Chronionego Krajobrazu – Dolina Rzeki Płutnicy. – Jest czymś wyjątkowym, w tym sensie, że że w ciągu ostatnich 10 lat w Polsce zostały ustanowione zaledwie 3 nowe obszary chronione – podkreśla Jarosław Czochański z Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego opowiadając o walorach tego terenu.
W dniu 31 sierpnia br. weszła w życie uchwała Sejmiku Województwa Pomorskiego w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Rzeki Płutnicy. Wczoraj uroczyście odsłonięto jedną z tablic informujących o tym obszarze.
Obszar ten jest całkowicie nową formą ochrony przyrody obejmującą tereny doliny rzeki Płutnicy w granicach gmin: Puck (gmina wiejska), Puck (miasto) i Krokowa. Utworzenie nowego obszaru chronionego krajobrazu jest swojego rodzaju ewenementem, bowiem w ciągu ostatnich 10 lat w całej Polsce ustanowiono zaledwie 3 nowe obszary, w tym jeden – Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Rzeki Debrzynki – również w województwie pomorskim.
Uczestnicy uroczystego odsłonięcia tablicy informacyjnej. Fot.RG
Dolina Płutnicy cechuje się unikatowymi walorami przyrodniczymi i fizjonomicznymi. Obszar ten został uznany za jeden z najciekawszych i najlepiej zachowanych pod względem przyrodniczo-krajobrazowym terenów w skali całego województwa pomorskiego. Okolice rzeki Płutnicy zachowały swój naturalny krajobraz rozległych połaci łąk i pól uprawnych, nie uległy presji inwestycyjnej i zjawisku suburbanizacji, zachowując cenne elementy krajobrazu – takie jak rozległość widoków, ład krajobrazowy czy cenne aleje przydrożne, które w wielu obszarach województwa uległy już dewastacji i likwidacji. Podmokłe tereny błotne, tworzące tzw. Puckie Błota, stanowią natomiast cenne ostoje ptactwa wodno-błotnego.
Obszar ten pełni ponadto rolę korytarza ekologicznego rangi subregionalnej, stanowiąc jednocześnie istotne uzupełnienie sieci regionalnej. Wraz z sąsiednimi korytarzami oraz płatem Darżlubskim tworzy swoisty łącznik pomiędzy korytarzem Nadmorskim a korytarzem Pradoliny Redy-Łeby.
Propozycja utworzenia obszaru chronionego krajobrazu jest również realizacją zapisów i ustaleń Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego w zakresie ochrony spójności sieci korytarzy ekologicznych i utrzymania łączności przestrzennej pomiędzy sąsiadującymi obszarami ochrony przyrody (Natura 2000, parkiem krajobrazowym i obszarami chronionego krajobrazu) oraz także zapisów Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Puck, które wskazuje na potrzebę objęcia ochroną prawną cennych obszarów, a do takich zaliczono dolinę rzeki Płutnicy.
Jak podkreślali samorządowcy, uczestniczący w symbolicznym, uroczystym odsłonięciu jeden z tablic informujących o tym obszarze, ochrona w warunkach jego zrównoważonego użytkowania dla celów rolniczych i turystyczno-rekreacyjnych, stanowi dla sąsiadujących z obszarem gmin szansę rozwojową. Cały obszar wraz z otoczeniem cechuje się bowiem doskonałymi walorami krajobrazowymi i dobrą ich ekspozycją (punkty, przedpola, osie i panoramy widokowe), które mogą być wykorzystane jako podstawa rozwoju funkcji turystyczno-rekreacyjnych – np. w zakresie turystyki kwalifikowanej – pieszej, rowerowej czy krajoznawczej.
Włodzimierz Raszkiewicz