Z języka włoskiego „tombolo” to wąski pas lądu łączący ląd stały z wyspą przybrzeżną, który powstał wskutek naniesienia piasku i żwiru przez przybrzeżne prądy opływające wyspę. Tombolo tworzy się przy molo w Sopocie. Powód? Wybudowana w 2010 roku betonowa marina. O tym dziś w audycji Anny Rębas.
Tombolo występuje np. niedaleko Karistos w Grecji. Inny przykład – w wyniku tombola była wysepka Wittow połączyła się z główną częścią największej niemieckiej wyspy Rugia położonej w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego. We Włoszech konstrukcje równoległe do brzegu stosuje się w celu poszerzenia lądu. Podobne rozwiązanie stosowane jest też w Japonii.
Co jest powodem tego zjawiska? W magazynie morskim opowiadają o tym mieszkańcy miasta, rzecznik sopockiego magistratu i pracownicy Instytutu Oceanografii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, specjaliści od prądów i dynamiki mas wodnych.
Ostrzeżenie przed tombolo znalazło się również w ocenie oddziaływania na środowisko, jaką sporządzono przy przygotowaniach do budowy sopockiej mariny tłumaczy prof. Stanisław Messel z Instytutu Oceanografii PAN.
Energia fal za przeszkodą jest mniejsza niż przed nią. Jeśli fale podtrzymują piasek w zawieszeniu w toni wodnej, gdy tracą energię, ta zawiesina opada na dno, tworząc jęzor, który idzie od brzegu w kierunku morza – dodaje Massel.