Zmiana napisu Akademia Morska na Uniwersytet Morski, co słychać u kapitan Joanny Pajkowskiej płynącej dookoła świata i rozmowa z dyrektorem Centrum Wychowania Morskiego Rafałem Klepaczem o wychowaniu morskim, w przeddzień konferencji poświęconej początkom polskiego żeglarstwa.
Początki polskiego żeglarstwa, programy edukacji morskiej, programy wodniackie dla niepełnosprawnych i wyzwania stojące przed ideą wychowania morskiego – taka będzie tematyka konferencji 100 lat Wychowania Morskiego w Polsce, którą organizuje w Hotelu Nadmorskim w Gdyni Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego. Jest ona częścią obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stulecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego.
– Mamy w ZHP poczucie, że temat wychowania morskiego ostatnimi laty jest z jednej strony zaniedbany na szczeblu centralnym, a z drugiej pojawia się mnóstwo fajnych, choć niszowych inicjatyw – tłumaczy Rafał Klepacz, prezes Fundacji CWM ZHP. – Dlatego postanowiliśmy przypomnieć, że istnieje coś takiego jak wychowanie morskie i pokazać przykłady działalności – sport, projekty miejskie, rejsy żaglowców. Inicjatywy dużych organizacji, jak Liga Morska i Rzeczna czy ZHP, ale też małych, dopiero raczkujących – dodaje.