Dziś w audycji wracamy do pogrzebu admirała Józefa Unruga i jego żony na Oksywiu. Józef Unrug był zapalonym żeglarzem. Jako dowódca polskiej floty wojennej zwykł mawiać: „Kto potrafi manewrować pod żaglami zwykłą szóstką, nie będzie miał kłopotów, gdy przyjdzie mu manewrować krążownikiem”.
Najściślej związał się z Yacht Klubem Polski, który został założony 10 grudnia 1924 r. w Warszawie przez grono żeglarzy, z inicjatywy i pod przewodnictwem Antoniego Aleksandrowicza. Pierwszym komandorem YKP został legendarny gen. Mariusz Zaruski. Twórcy YKP od samego początku, zakładali, że w Gdyni powstanie Oddział Morski. – Polski Yacht Klub posiada oddział morski w Gdyni – zapisano w akcie założycielskim Klubu. I tak też się stało. Administrowany początkowo ze stolicy Oddział Morski w Gdyni pełną samodzielność uzyskał 1 marca 1928 r. Józef Unrug został jego pierwszym komandorem i funkcję tę sprawował aż do wybuchu II wojny światowej.
W magazynie morskim też o Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej” i o zmianach w budynku Uniwersytetu Morskiego opowie pełnomocnik rektora ds. mediów Agnieszka Czarnecka i rektor profesor Janusz Zarębski.