Wyjątkowy rejs na pokładzie żaglowca „Fryderyk Chopin” zaczął się 1 października, natomiast zakończył się 11 listopada. W ten rejs popłynęli bohaterowie audycji „Magazyn morski” – Oskar Krella z Gdańska i Lena Gomuła ze Starogardu Gdańskiego.
Rejs został zorganizowany w ramach Niebieskiej Szkoły pod Żaglami. Nie tak łatwo było stać się członkiem załogi, wcześniej trzeba było spełnić pewne warunki oraz przygotować prezentację, którą następnie oceniała komisja. Razem z młodzieżą popłynęli też nauczyciele poszczególnych przedmiotów.
POKŁAD ZAMIAST SZKOLNEJ SALI
Niebieska Szkoła pod Żaglami to ogólnopolski program edukacji morskiej młodzieży na pokładzie żaglowca „STS Fryderyk Chopin”, skierowany do uczniów gimnazjów i liceów. Obejmuje dwumiesięczne rejsy połączone z nauką szkolną.
W czasie rejsów młodzież pod okiem kadry nauczycielskiej realizuje naukę zgodnie z programem szkolnym, będąc jednocześnie załogą żaglowca. Wykwalifikowani pedagodzy pełni pasji i chcący pokazać ciekawe drogi do poszerzania zainteresowań motywują młodych ludzi do zgłębiania wiedzy. Z kolei profesjonalni żeglarze, stanowiący załogę zawodową, dbają o bezpieczeństwo oraz uczą szacunku do przyrody i wytrwałości.
Morze to drugi wychowawca, zaś żaglowiec to jedyna w swoim rodzaju klasa. Ograniczona przestrzeń życiowa, przebywanie w zamkniętej grupie ludzi, obsługa żagli i prace bosmańskie w sposób pozytywny wpływają na rozwój osobowości. Taka szkoła uczy młodych ludzi odpowiedzialności i współpracy. Dodatkowo młodzież, oprócz systematycznej nauki i uczestniczenia w pracach na żaglowcu, ma możliwość podróżowania i reprezentowania Polski poza granicami kraju.
Połączenie nauki z żeglarstwem to rzecz specyficzna, ale – jak opowiadali Annie Rębas Oskar i Lena – udało się.
Posłuchajcie, jak młodzi ludzie spędzili ten czas:
Anna Rębas/raf