Jak rozpoznać rozpoczynający się kryzys samobójczy? Jakiego wsparcia udzielić nastolatkowi, gdy pojawią się u niego autodestrukcyjne myśli? Jakich treści unikać, by nie powodować tzw. efekt Wertera? Czym jest efekt Papageno? O tym w audycji ,,Mamo, Tato, Ratuj” Tatiana Slowi rozmawia z Danutą Sowińską – dyplomowaną suicydolożką, czyli specjalistką zajmującą się badaniem czynników wpływających na samobójstwa oraz przeciwdziałaniu samobójstwom.
Zmian zachowania nastolatka dotyczących stylu ubierania się, zainteresowań czy rezygnacji z dotychczasowego towarzystwa nie należy lekceważyć. Wielu rodziców nagłą małomówność czy unikanie spotkań rodzinnych zrzuca na karb młodzieńczego buntu, czasami jednak mogą to być symptomy kryzysu suicydalnego. Myśli samobójcze rozpoczynają się od myśli rezygnacyjnych: ,,to bez sensu”, ,,nie warto walczyć”. Następnie pojawiają się pasywne myśli samobójcze: ,gdybym zginął/zginęła w wypadku, nikogo nie będzie to obchodzić”, później myśli samobójcze stają się aktywne: ,,mogę sam/sama sobie coś zrobić”.
Danuta Sowińska jest pierwszą autorką raportów na temat samobójstw: ,,Kryzys suicydalny młodzieży. Badanie przeprowadzone w Polsce” oraz ,,Raport 2023. Prewencja suicydalna seniorów w województwie pomorskim”. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Jest także słuchaczką Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Gdańskiego.
Jeżeli pojawiają się u Ciebie myśli samobójcze, skorzystaj z pomocy:
Telefon wsparcia dla dzieci i młodzieży: 116 111
Telefon wsparcia po stracie bliskich (Fundacja Nagle Sami) 800 108 108
Telefon wsparcia dla dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli (fundacja ITAKA) 800 080 222
Dziecięcy Telefon Zaufania (Rzecznik Praw Dziecka) 800 12 12 12
Numer alarmowy 112
Tatiana Slowi/kł