– Nurogęś to nie gęś, to kaczka – opowiadają w kolejnej ptasiej audycji Ewelina Sobańska i Piotr Kamont. Do tego jeszcze nie jest wegetarianką, jak inne kaczki, tylko lubi nurkować i łowić ryby. Żeby było jeszcze ciekawiej, żyje w dziuplach na drzewach. Przyznać trzeba, że to prawdziwa dziwaczka. Nurogęsi rzeczywiście do gęsi nie należą tylko do kaczkowatych. Trudno na pierwszy rzut oka zobaczyć w tym ptaku kaczkę. Szczególnie dziób jest mylący. Nie jest płaski, kaczy, tylko wąski zakończony na końcu zagięciem, jakby „harpunem paznokciem”. To służy ptakowi do przytrzymywania śliskich ryb, na które poluje nurkując. Dziób nurogęsi ma też drobne ząbki. Taki brzeszczot również pozwala na łatwiejsze upolowanie zdobyczy. Zresztą od tego pochodzi też pełna nazwa ptaka posiadającego w dziobie piłę, czyli trak – tracz nurogęś.
Nurogęsi są dziuplakami. Zakładają gniazda na drzewach i tam wysiadują jaja. Nie można powiedzieć, że też tam wychowują młode. Pisklaki nurogęsi już następnego dnia po wykluciu dosłownie wyskakują z gniazda nawet dość wysoko położonego. Miękki puch dość skutecznie amortyzuje upadek pisklaków lecących z wyciągniętymi nogami i rozpostartymi skrzydełkami na ziemię. Młode natychmiast wędrują za matką nad wodę i tam odbywa się wychowanie.
Posłuchaj audycji o nurogęsiach:
Zwykle ptasie audycje nagrywamy w plenerze, nad wodą lub w lesie. O nurogęsiach rozmawialiśmy w AMBER EXPO, gdzie odbywała się konferencja Smart Metropolia. Ewelina Sobańska i Piotr Kamont mieli tam prelekcje o dzikiej przyrodzie w mieście. Piotra bardzo zbulwersowała informacja, że Stołeczne Miasto Warszawa wydaje rocznie na dokarmianie kotów 1,5 mln złotych o czym opowiada w audycji.
Jak zwykle niezawodni ptasiarze z Trójmiejskiej Grupy OTOP przysłali nam swoje zdjęcia nurogęsi. Z przyjemnością prezentujemy ich fotograficzne trofea. Na początku zdjęcie Dariusza Ożarowskiego po prostu wdzięcznie pływających nurogęsi. Te ptaki lubią jesienią polować stadnie, co widać na kolejnej fotografii autorstwa Małgorzaty Spierzak.
Jak odróżnić samca od samicy? To dość trudne w masie jednakowych ptaków, ale nie w okresie godowym. Samica i samiec po pierzeniu, w okresie spoczynkowym, mają rdzawą głowę i górę szyi z nastroszonym czubem. Samiec w szacie godowej (od grudnia do maja) ma głowę i górną część szyi czarną z zielonym, metalicznym połyskiem. Widać to na następnym zdjęciu Janiny Woszczyńskiej. Na zakończenie galerii nurogęsi znad rzeczki w lesie Mirosławy Wantoch-Rekowskiej. To też powód dla którego te ptaki lubi zarówno Ewelina, miłośniczka ptaków leśnych, jak i Piotr znawca tych mieszkających nad wodami.
Kto rano wstaje temu ptak nadaje 🙂 To podobnie jak Radio Gdańsk. Jesteśmy na pTAK i pod takim hasłem emitujemy na naszej antenie ptasie audycje. Można ich słuchać w każdy piątek po godzinie 12.30. O ptakach opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu z prowadzącym audycję w.raszkiewicz@radiogdansk.pl Programy powstają we współpracy ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie i są współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.