Dla Piotra Kamonta śmieszka jest pierwszym zwiastunem wiosny. Nie słowik, skowronek, żuraw czy bocian ale właśnie ptak kojarzony z morzem. Śmieszki bardzo wcześnie (nawet w lutym) zaczynają się pierzyć. Wymieniają pióra na głowie z białych, które mają zimą, na brązowo-czekoladowe w sezonie lęgowym.Jeśli śmieszki zaczynają zmieniać pióra to oznacza, że wiosna tuż, tuż.
Jak zwykle od trójmiejskich ptasiarzy otrzymaliśmy sporo zdjęć. Wszystkie z nich są bardzo udane i nadają się właściwie na zrobienie pocztówek znad morza. Kilka z nich zaprezentujemy poniżej, na początek zdjęcie Krzysztofa Nowaka.
Mewę śmieszkę od innych mew najłatwiej odróżnić po kolorze nóg i dzioba. Szukajmy pomarańczów i czerwieni. Ponieważ śmieszka ma pomarańczowe nogi gdy jest młoda, lub też czerwone, a nawet ciemnowiśniowe gdy jest dojrzała – mówi Piotr Kamont. Ewelina Sobańska dodaje, że śmieszki mają charakterystyczny pieprzyk, plamkę jakby na „twarzy”, czy patrząc z profilu „przy uchu”. Widać to na zdjęciu poniżej, przysłanym nam przez Janinę Woszczyńską z Trójmiejskiej Grupy OTOP.
f
Na zdjęciu Mateusza Ściborskiego (poniżej) zrobionym w Darłówku doskonale widać jak rozpoznajemy śmieszkę w locie. Wyróżnia ją to, że końcówkę, krawędź białego skrzydła ma jakby ubrudzoną w czarnym atramencie.
t
Dlaczego te mewy nazwano śmieszkami? – Być może z powodu ich gadulstwa – domyśla się Ewelina. Gniazdują w koloniach gdzie jest tłoczno i panuje naprawdę wielki rwetes. Czasami udaje się zrobić udane zdjęcie znad morza stada przelatujących rozgadanych mew jak Małgorzacie Spierzak.
To gniazdowanie w dużych koloniach ma odstraszać ewentualnych drapieżników. Dużo hałaśliwych mew zwykle zniechęca potencjalnych chętnych na jajka i młode. Jest jednak taki który nie boi się stada mew – opowiada Piotr Kamont. To norka amerykańska. Były obserwacje, że para norek potrafiła wybić w pień całą kolonię mew. Norki amerykańskie nie zabijają ptaków wyłącznie dla zdobycia pokarmu, ale robią to dostając swoistego amoku dla samego zabijania. Taka kolonia jest podobno w Bojanie i z niej właśnie przyleciała do Brzeźna mewa na zdjęciu Krzysztofa Nowaka.
j
Ciekawostką jest, że samice mewy śmieszki znoszą jajka o charakterystycznym, swoistym tylko dla danej samicy, rysunku i barwie. To tak jakby miały linie papilarne – podsumowuje Włodek Raszkiewicz. W jaki sposób mewy śmieszki rozpoznają się w kolonii, to raczej ich słodka tajemnica. Na pewno zdjęcia Tomasza Tomaszewskiego nie da się tak łatwo zapomnieć.
k
W audycji mówimy też jak dość swarliwe w stadzie mewy śmieszki ogłaszają pokój wywieszając białą flagę. To ciekawe, posłuchaj:
Na zakończenie jeszcze dwa zdjęcia z cyklu „zabawne”. W końcu mówimy o mewach śmieszkach. Zrobiły je Małgorzata Bloch, jej mewa to ta na tablicy informacyjnej i Małgorzata Spierzak, która wdzięcznie sfotografowała rządek mew.
Kto rano wstaje temu ptak nadaje 🙂 To podobnie jak Radio Gdańsk. Jesteśmy na pTAK i pod takim hasłem emitujemy na naszej antenie ptasie audycje. Można ich słuchać w każdy piątek po godzinie 12.30. O ptakach opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu z prowadzącym audycję w.raszkiewicz@radiogdansk.pl Programy powstają we współpracy ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie i są współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.