Mazurki często są mylone z wróblami. Wszystko co małe, szare i ćwierka w krzakach to zwykle dla przeciętnego Polaka poczciwy swojski wróbel. Tak jednak nie zawsze być musi. Warto przyglądnąć się ptakom z podwórka, to mogą być mazurki, o których opowiadają w audycji Ewelina Sobańska i Piotr Kamont. Mazurki. Fot. Małgorzata Spierzak
Mazurki są podobne do wróbli. Mają jednak brązowa czapeczkę i charakterystyczną czarną mazurkową plamkę na poliku. Wróble są pozbawione czarnej kropy, a natura wyposażyła je w szarą czapeczkę na głowie.
Mazurki w oryginalnym domku z rury. To zdjęcie przysłał Marek Czaja. Autor napisał: „Kilka lat temu jadąc samochodem (a aparat pod ręką) zauważyłem dwa Mazurki na barierce nad rzeczką. Po jakimś czasie obserwowałem to miejsce. W tej rurce uwiły sobie gniazdo, bo często tam zalatywały…”
Mazurka od wróbla nie tylko można rozpoznać po wyglądzie ale też po głosie – zapewnia Ewelina Sobańska. Wróble są bardziej przebojowe. Ćwierkając robią większy rwetes. Głos mazurków jest zdecydowanie spokojniejszy.
Mazurek zimą? Temu też towarzyszyła ciekawa obserwacja autora. „Ten zimowy Mazurek to obserwator. W pobliżu okna (z którego obserwowałem) stał karmnik. Gdy część się stołowała to ten czuwał. Gdy pojawiło się zagrożenie to wzlatywał a za nim cała reszta… ” – napisał słuchacz. Pięknie. Tylko to jest wróbel!!!! Prawda jak łatwo, w pośpechu się pomylić.
Wróble zamieszkują najczęściej centra miast. Mazurki spotkamy raczej na obrzeżach. Dlatego dawniej używano też nazwy wróbel polny. Na nazewnictwo zwraca też uwagę jeden z naszych słuchaczy. Pan Grzegorz przysłał nam zdjęcie mazurka zrobione tuż przed emisją audycji i wycinek z najstarszej polskojęzycznej książki na temat ptaków. „Jak Pan widzi, w XVI wieku mazurka nazywano… wróblem leśnym.” – napisał Pan Grzegorz.
Fot. Grzegorz
Dziękujemy za wszystkie zdjęcia i korespondencję. W relacji wykorzystano zdjęcia Małgorzaty Spierzak, Janiny Woszczyńskiej, Marka Czaji i Pana Grzegorza. Przypominamy adres mailowy do prowadzącego audycję w.raszkiewicz@radiogdansk.pl Posłuchaj audycji o mazurkach
Fot.Janina Woszczyńska, Trójmiejska Grupa OTOP