W poszukiwaniu wąsatek wybraliśmy się na Zielone Wyspy. Nie tylko dla ptaków pojechaliśmy do Górek Zachodnich, ale też żeby poinformować ewentualnych zagubionych słuchaczy, którzy nie zauważyli komunikatów o odwołaniu wycieczki. Rzeczywiście na miejscu zjawiło się siedem osób z którymi poszliśmy na trzcinowisko. Trzeba było mieć kalosze żeby chodzić po podmokłym terenie. Ptaków było mało, jak to późną jesienią bywa, ale Piotr Kamont ciekawie opowiadał o terenie. Koniec końców znalazły się też wąsatki, co prawda widziane z daleka, ale zaświadczyły o tym, że właśnie tych ptaków należy szukać w trzcinowiskach.
Wąsatki, mimo że pozostają u nas cały rok, są zaskakująco wrażliwe na załamania pogody – nagłe wiosenne nawroty zimy i przeciągające się silne przymrozki. Szczególnie te ostatnie mogą zdziesiątkować lokalne populacje. Poza kapryśną aurą, dużym problemem dla Wąsatek jest szybkie kurczenie się odpowiednich siedlisk. W Polsce lęgnie się 1800-2500 par skromnych i bardzo interesujących ptaszków z wąsami.
Ptaki może i nie dopisały ale.. mgła na trzcinowisku, dla takiego widoku warto było wyjść z domu.
Po audycji otrzymaliśmy ogrom zdjęć wąsatek. Te ptaki to wdzięczny obiekt do fotografowania. Nie dość że ładne kolorystycznie to jeszcze uważane za rzadki gatunek, są traktowane jak szczególne trofeum. Poniżej dwa zdjęcia przysłane przez Marka Czaję. Autor napisał – „Wąsatki regularnie obserwuję nad Stawami Rokickimi w okolicy Tczewa. W tym roku na wiosnę wykonałem zdjęcie wąsatki zbierającej materiał na gniazdo. Latem młode latały w dużych grupach wraz z dorosłymi osobnikami. Bardzo łatwo było je zlokalizować przez ich „metaliczny” głos.”
Niezawodna Małgorzata Spierzak poczęstowała nas kilkoma „bardzo ostrymi” wąsatkami. Poniżej jedna z nich.
Monika Banaszak zrobiła zdjęcie wąsatek w Ptasim Raju. Udało jej się spotkać z całym stadem. Swoją drogą wąsatki to towarzyskie ptaki. Jak mówiła w audycji Ewelina Sobańska – Lubią się przytulać 🙂
Mirosława Wantoch Rekowska to kolejna specjalistko od dobrych ptasich zbliżeń.
Mamy tez ciekawe zdjęcie Matusza Ściborskiego podpisane „niespodziewany gość na środku Bałtyku”. Na tym zakończymy wąsatkową prezentację fotograficzną. dziękujemy za wszystkie fotki, był ich ogrom, to tylko mała próbka.
Kto rano wstaje temu ptak nadaje 🙂 To podobnie jak Radio Gdańsk. Jesteśmy na pTAK i pod takim hasłem emitujemy na naszej antenie ptasie audycje. Można ich słuchać w każdy poniedziałek po godzinie 14.00. O ptakach opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu: Ewelina Sobańska e-sob@wp.pl Piotr Kamont piotr.kamont@ptakipolskie.pl Włodzimierz Raszkiewicz w.raszkiewicz@radiogdansk.pl Programy powstają we współpracy ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie i są współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.