Powodów do niepoprawnych politycznie skojarzeń i uśmiechu jest dużo, takie samoistnie nasuwa nazwa tego ptaka – bąk. Niewiele osób widziało z pewnością bąka, chociaż to ptak wielkości czapli. Potrafi jednak bardzo dobrze kamuflować się w trzcinowisku. Łatwiej go usłyszeć niż wypatrzeć i nie sposób pomylić jego głos z innym ptakiem. Bąki odzywają się tak jakby dmuchały w pustą butelkę.
O bąkach rozmawiamy na trzcinowisku umiejscowionym pomiędzy nowymi gdańskimi osiedlami. Jest takie miejsce pomiędzy Borkowem a Kowalami, gdzie spore trzcinowisko sąsiaduje właściwie z Osiedlem Nowy Horyzont. Poszliśmy na nie samochody zostawiając nieopodal skrzyżowania ulicy Ofiar Grudnia ’70 i Tenisowej.
Na szczęście chyba niewiele osób odwiedza to miejsce. Wokół jest czysto, nie ma śmieci, które zwykle pojawiają się w pobliżu osiedli na terenach wykorzystywanych do spacerów. Pierwsze szybkie „przeczesanie” trzcinowiska przez lornetkę wskazuje, że to ostoja wielu gatunków ptaków związanych z terenami podmokłymi. Dosłownie po minucie Piotr wymienia jednym tchem: cyraneczka, gęgawy, błotniak stawowy… i całe mnóstwo drobnicy trzcinowej.
Czy wiedzisz tu ptaka. Bąk potrafi naprawdę nieźle wtopić się w tło.
Czy spotkamy tu bąka? Nie ma co się nastawiać, że bąka zobaczymy. To ptak, który opanował technikę kamuflażu do perfekcji. W razie zagrożenia ptak o kolorze kawy z mlekiem staje prosto jak słup, głowę zadziera do góry i trudno go odróżnić od trzcinowego tła. Potrafi podobno tak stać nawet przez godzinę. Nie tyle biernie stoi ile wolno, krok po kroku, cierpliwie i bezszelestnie oddala się od miejsca zagrożenia.
Bąk. Fot. Marek Szczepanek.
Nasza krótka radiowa wizyta nie skończyła się stwierdzeniem ptaka na trzcinowisku, ale kto wie może jakiś tam jest?
Ewelina Sobańska i Piotr Kamont na trzcinowisku.
Kto rano wstaje temu ptak nadaje 🙂 To podobnie jak Radio Gdańsk. Jesteśmy na pTAK i pod takim hasłem emitujemy na naszej antenie ptasie audycje. Można ich słuchać w każdy poniedziałek po godzinie 14.00. O ptakach opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu:
Ewelina Sobańska e-sob@wp.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Piotr Kamont piotr.kamont@ptakipolskie.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Włodzimierz Raszkiewicz w.raszkiewicz@radiogdansk.pl
Po audycji o bąku zdjęcie tego ptaka przysłał nam niezawodny Marek Czaja. Fotka z nastęoującym opisem. „Stawy Rokickie w okolicy Tczewa to też siedlisko Bąka. Od wielu lat można go tam usłyszeć, czasem zobaczyć. Mniejszego „brata” bączka również.”
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.