Czy wiecie, że ptaki znane z amerykańskich westernów to nie sępy tylko kondory. Chyba wiele osób uważa, że sępy żyją w Ameryce. Nic bardziej mylnego. Tam mieszkają wyłącznie kondory. Sępy to również ptaki padlinożerne, ale zamieszkujące Stary Świat. Audycję o muchołówkach rozpoczynamy od informacji o sępach dlatego, że w Polsce pojawił się rzadki gość – sęp płowy. Sępa płowego widziano w okolicach Prabut. Koczował przez kilka dni na lokalnym wysypisku śmieci. Obecnie wiadomości o rzadko zalatujących do nas sępach, wzbudzają sensację w świecie ornitologicznym. Warto wiedzieć, że te ptaki niegdyś lęgły się na terenie Polski. Ostatni przypadek lęgu sępa odnotowano w Pieninach w 1914 roku. Sępy płowe zamieszkują głównie góry południowej Europy – Półwysep Iberyjski i Bałkany, a także Azję i północną Afrykę.
Nie mamy bliższych wiadomości o pochodzeniu sępa, który przyleciał do Prabut, ale ciekawa jest historia ptaka, który w 2011 był obserwowany w podkrakowskiej Dąbrowicy. Odtworzono ją po odczytaniu obrączki. Była to samica, która wykluła się w 2008 r. w Hiszpanii i została przesłana do Bułgarii. Tam wypuszczono ją jesienią 2010 r. w ramach projektu odtwarzania tego gatunku. Na początku 2011 r. została postrzelona na terenie Turcji. Ptaka udało się ją uratować. Ponownie przywieziona do Bułgarii i wypuszczona na wolność, poleciała na północ, odwiedzając Węgry i Polskę.
Muchołówka Szara. Fot.Michał Matyjasik
W dalszej części audycji mówimy o muchołówkach szarych. To ptak, który może być symbolem ogrodników. Jego główną dietę stanowią różnego rodzaju muszki. Muchołówka potrafi, a nawet musi, codziennie zapolować na 500 owadów. Dobroczynne sąsiedztwo muchołówki przy domu czy w ogrodzie jest bezdyskusyjne. Do tego można dodać, że muchołówki mają też w swojej diecie ślimaki.
Kapitalne zdjęcia muchołówek przysłał nam Marek Czaja. „Muchołówka już od wielu lat przebywa wokół mnie. Od jakiegoś czasu wije sobie gniazdo na belce mojego domku.” – napisał autor zdjęć, które prezentujemy poniżej.
Fot. Marek Czaja
Fot. Marek Czaja
Fot. Marek Czaja