Audycja poświęcona jest pójdźce i śmieci ptaków. Sowa pójdźka chyba najlepiej wpisuje się w ten kontekst. Dawniej na wsi uważano, że pójdźka przepowiada śmierć, wołając: „pójdź, pójdź w dołek pod kościołek…”. Piotr Kamont próbuje odpowiedzieć na pytanie: dlaczego jedne zwierzęta żyją krótko, zaledwie kilka lat, inne dożywają sędziwego wieku? Opowiada o dość ciekawej teorii, mówiącej o tym, że każde zwierzę ma określoną ilość uderzeń serca przypadającą na całe życie. Jeśli zwierzę żyje intensywnie, to szybciej zużywa swoją normę, jeśli prowadzi spokojne życie, to uderzeń wystarcza na dłuższy czas.
Ewelina Sobańska skupia się na pójdźce, która wbrew powszechnemu stereotypowi o sowach, żywi się głównie owadami oraz dżdżownicami, a nie gryzoniami. Co ciekawe, długie nogi pozwalają pójdźce na „ganianie za owadami” po polach. W jej opowieści nie brakuje też różnych ciekawostek obyczajowych. Podobno w Anglii wierzono, że wypicie surowego jajka pójdźki chroni przed alkoholizmem.
W audycji mówimy o tym, że pójdźki coraz trudniej spotkać w naszym kraju liczebność tych ptaków wyraźnie spada. Główna przyczyna to chyba brak drzew dziuplastych i miejsc w zabudowaniach w których pójdźki mogą zakładać gniazda. Z tym większym podziwem odnotowaliśmy, że sporą kolekcję zdjęć z obserwacji ma Karol Niemiec z Tczewa. Panie Karolu szacunek. Poniżej zamieszczamy cztery zdjęcia z Pana kolekcji. Gratulacje, a najciekawsze jest chyba karmienie młodych czyli mała przekąska ze świerszcza.
Już teraz zapraszamy na kolejną wycieczkę Ptasiego Radia Gdańsk. Tym razem będzie to wyprawa śladami krukowatych. Termin już jest ustalony, spotkamy się przed głównym wejściem do parku w Oliwie w niedzielę 26.11.2017 o godzinie 10.00. Kto rano wstaje temu ptak nadaje 🙂 To podobnie jak Radio Gdańsk. Jesteśmy na pTAK i pod takim hasłem emitujemy na naszej antenie ptasie audycje. Można ich słuchać w każdy poniedziałek po godzinie 14.00. O ptakach opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu:
Ewelina Sobańska e-sob@wp.pl
Piotr Kamont piotr.kamont@ptakipolskie.pl
Włodzimierz Raszkiewicz w.raszkiewicz@radiogdansk.pl