Już za tydzień obchodzone będą Europejskie Dni Ptaków Wędrownych. Z tej okazji na Mierzei Wiślanej odbędzie się Ptasi Piknik. Ekipa Ptasiego Radia odwiedza ornitologiczną wieżę widokową przy której odbędzie się to wydarzenie. Ewelina Sobańska, Piotr Kamont i Włodek Raszkiewicz rozmawiają o sokołach wędrownych i obserwują sójki przelatujące „na wyciągnięcie ręki”.
Mierzeja Wiślana to jeden z ważniejszych w Europie szlaków migracyjnych ptaków. Każdej jesieni można tu oglądać miliony ptaków udających się ze wschodu Europy i Azji do cieplejszych krajów. Dlaczego pas lądu znajdujący się pomiędzy wodami Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej to ptasia autostrada? Jesienni migranci wybierają w większości bezpieczny lot nad ziemią. Ptaki z szerokiego obszaru lądu stopniowo wlatują w węższy obszar i trafiają na naprawdę wąski skrawek Mierzei Wiślanej oddzielonej wodami. Tutaj zagęszczenie jest bardzo duże, widowiskowe i łatwe do zaobserwowania. Mierzeję niektórzy porównują do Gibraltaru w Hiszpanii, Bosforu w Turcji czy Falsterbo w Szwecji.
Ornitolodzy ze Stowarzyszenia Drapolicz liczą ptaki. Fot.RG
Ornitolodzy założyli na Mierzei punkt liczenia ptaków. W okresie migracji, na specjalnie zbudowanej przez Nadleśnictwo Elbląg wieży, dyżurują obserwatorzy Punkt liczenia ptaków Drapolicz znajduje się o około 5 kilometrów za Krynicą Morską w kierunku Piasków na Górze Pirat. Położony jest w środku lasu, na wzniesieniu wysokości blisko 50 metrów nad poziomem morza. Wieża jest dostępna codziennie dla każdego miłośnika obserwacji ptaków i pięknych widoków, ale szczególnie warto odwiedzić ją 5-6 października i skorzystać z atrakcji Ptasiego Pikniku.
W Ptasim Radio Gdańsk opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Audycji można słuchać w poniedziałki po godzinie 13.00. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu:
Ewelina Sobańska e-sob@wp.pl
Piotr Kamont piotr.kamont@ptakipolskie.pl
Włodzimierz Raszkiewicz w.raszkiewicz@radiogdansk.pl
Ewelina Sobańska i Piotr Kamont. Fot.RG
Włodzimierz Raszkiewicz