Polskie Radio, jako pierwsza rozgłośnia na świecie transmitowało msze święte – od 3 maja 1927 r. Powróciły one na antenę w 1980 r. jako realizacja jednego z 21 postulatów porozumień sierpniowych. Z okazji 40-lecia ich powrotu w audycji przypominamy archiwalne nagrania z transmisji, w tym z 1938 r.
Tajemniczy list w butelce znaleziono w czasie trwającego remontu kapliczki Stella Maris w Sopocie. Tzw. kapsuły czasu zakopuje się podczas stawiania nowych budynków. Tym razem robotnicy zostawili potomnym zabawne przesłanie. Jakie? zdradza to dyrektor Muzeum Sopotu Karolina Babicz.
(Fot. mat. prasowe)
W przeddzień promocji prezentujemy w audycji książkę z relacjami polskich więźniów obozów w Nowym Porcie i pracujących przy porządkowaniu terenu bitwy na Westerplatte na początku II wojny światowej. Opracował je prof. Wojciech Turek, z którym rozmawiamy o mało znanych faktach dotyczących mieszkańców przedwojennej Gdyni i Wolnego Miasta Gdańska. Promocja książki „W cieniu obozu Stutthof: martyrologia więźniów w gdańskim obozie Neufahrwasser (1939–1940) i Aussenstelle Westerplatte (1939–1941). Wybór relacji i wspomnień” odbędzie się 24 września o godz. 17:30 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
(Fot. Fotobank.PL/UMS)