16 grudnia premierę będzie miała monografia „Grudniowa kolęda. Kościół katolicki w Trójmieście wobec Grudnia ’70”. Gośćmi „Strefy Historii” byli autorzy książki – dr Piotr Abryszeński i dr Daniel Gucewicz z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. – Wydarzenia grudniowe miały miejsce tuż przed świętami Bożego Narodzenia, przed okresem wizyt duszpasterskich, tzw. „kolęd”. Księża w Trójmieście musieli zmagać się z niewyobrażalnym cierpieniem wiernych, parafian. Powstawało pytanie: dlaczego to się stało? Dlaczego władza strzela do ludzi? To jedna warstwa tego tytułu. W drugiej bezpośrednio odwołujemy się do poezji ulicznej – „Grudniowej kolędy Wybrzeża”, która powstała właśnie w tym czasie, nawiązywała do wydarzeń. Nie była oczywiście tradycyjną kolędą, ale kończyła się wyrazem nadziei, że to, co się stało odmieni Polskę – wyjaśniał dr Daniel Gucewicz.
W dalszej części audycji Krzysztof Drażba, naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, opowiedział także o projektach edukacyjnych IPN.
Nie zabrakło też miejsca na wspomnienie innych wydarzeń z grudnia 1970 r. Warszawę odwiedził wówczas kanclerz Niemiec Willy Brandt. Przyjechał podpisać układ o podstawach normalizacji stosunków na linii Bonn-Warszawa, uznający między innymi granicę zachodnią Polski. Nieoczekiwanie wykonał gest, który oddawał hołd ofiarom II wojny światowej – ukląkł przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Z tej okazji przypominamy w audycji archiwalne nagrania.