Co dawni gdańszczanie wieszali na ścianach? Co najchętniej wybierali, co trafiało w ich gust? Na poszukiwanie obrazów i dzieł sztuki, które należały do dawnych gdańszczan, w audycji „Strefa Historii” zaprosił Daniel Wojciechowski. A żeby się o tym przekonać, wybrał się do Muzeum Narodowego w Gdańsku.
A o tym wcale niełatwym temacie opowiedziała dr Beata Purc-Stępniak, kustosz dyplomowany z Pracowni Malarstwa Europejskiego Muzeum Narodowego w Gdańsku.
– Z pewnością było to niezmiernie ciekawe w XVI-XVII wieku, niestety dziś nie jesteśmy w stanie odtworzyć tego w stu procentach. Ale możemy potrudzić się, aby zobaczyć, co mogło być w domach bogatych mieszczan. Większa część synów patrycjatu gdańskiego wyjeżdżała na naukę do Italii, wyjeżdżano także do Europy Zachodniej. I tam spotykano się także z pewnym gustem, który był wówczas kultywowany. No i nabierano oczywiście ogłady. Gdy wyjeżdżano do Italii starano się stamtąd również przywozić gust włoski i przede wszystkim umiłowanie do włoskiego malarstwa – opowiadała dr Beata Purc-Stępniak.
Posłuchaj całej audycji:
raf