W poniedziałki o godzinie 7:20, a także po 14:30 na antenie Studia Słupsk dyskutujemy o tym, jak wrócić do formy po chorobach i urazach. W audycji „Na Zdrowie” nasi goście, lekarze i fizjoterapeuci, odpowiadają na pytania dotyczące najczęstszych dolegliwości, podpowiadają, jak wyleczyć się w domowych warunkach i zachęcają do udziału w nowych, ciekawych projektach.
Gościem tej audycji była Marta Anna Sałapata, pedagog, filolog, traumatolog i naukowiec. Na co dzień związana jest z Instytutem Pedagogiki Akademii Pomorskiej w Słupsku. Prowadzi także swój własny autorski program „Alfabet Żałoby”. Zajmuje się zagadnieniami z zakresu tanatopedagogiki, sytuacji trudnych i kształtowania się tożsamości jednostki.
PERSONEL MEDYCZNY A ŚMIERĆ PACJENTA
Swoją pracę doktorską poświęciła analizowaniu postaw nauczycieli edukacji wczesnej wobec śmierci. W audycji „Na Zdrowie” odpowiedziała na pytania związane ze śmiercią pacjentów. Jak zaopiekowany jest personel medyczny, zwłaszcza ten, który na co dzień w swojej pracy ma kontakt z cierpiącym, chorym, umierającym pacjentem?
– Niestety, na tym polu wiele jest jeszcze do zrobienia, choć i tak jest lepiej niż kilka lat temu – zaznaczyła Marta Anna Sałapata.
NA POCZĄTEK EDUKACJA
„Empatia a umieranie i śmierć. Aby godnie umrzeć, potrzebna jest cała wioska”. Pod takim hasłem odbyła się konferencja szkoleniowa, organizowana przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie we współpracy z Instytutem Dobrej Śmierci.
– To pokazuje, jak duże braki mamy w tym zakresie i jak duże są potrzeby ludzkie. Zaczęłabym od edukacji. Od studentów. To powinien być nieodłączny element szkolenia przyszłych pracowników medycznych – dodała.
Posłuchaj rozmowy:
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące sfery medycznej lub jeśli jakieś zagadnienia bywają niejasne – zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym slupsk@radiogdansk.pl lub j.merecka@radiogdansk.pl.
Joanna Merecka-Łotysz/pb