Autorem książek science fiction jest wybitny specjalista w zakresie ekonomii i były członek Rady Polityki Pieniężnej – prof. Dariusz Filar. Debiutował jako 18-latek. Właśnie ukazał się zbiór jego opowiadań „Jeszcze jedna podróż Guliwera” w ramach „Archiwum Polskiej Fantastyki”. W audycji „Wspólne czytanie z Radiem Gdańsk” prof. Filar przyznał, że porzucił pisanie ze względu na to, co działo się w kraju. – Ostatnią z moich książek fantastyczno-naukowych pisałem w 1987 roku, ukazała się dwa lata później. Przyszedł rok 1990 i nagle okazało się, że moje kompetencje w zakresie nauk ekonomicznych są na tyle potrzebne, że pochłaniają tak dużo czasu, że na literaturę zaczęło go brakować – powiedział ekonomista przyznając, że czuł żal, że pewien wątek jego życia zamknął się.
– W Polsce, ale także w całym bloku socjalistycznym, aż do wielkiej przemiany przełomu lat 80. i 90. fantastyka była swego rodzaju kostiumem. Pozwalał w warunkach cenzury mówić o zjawiskach, o których wprost byłoby mówić trudniej – podkreślił prof. Dariusz Filar. – Koniec cenzury to sytuacja, w której zaczęto mówić o rzeczywistości w sposób dosłowny i otwarty. Z drugiej strony kompletnie zmienił się rynek wydawniczy. Wydawnictwa musiały mocniej brać pod uwagę uwarunkowania ekonomiczne i wynik finansowy przedsiębiorstwa. Pojawił się nowy element konkurencji.
Posłuchaj audycji
W publikacji „Jeszcze jedna podróż Guliwera” znalazło się pięć opowiadań Dariusza Filara, które po raz pierwszy ukazały się drukiem w latach osiemdziesiątych: „Myśli ulotne”, „Jeszcze jedna podróż Guliwera”, „We własnej skórze”, „Zaglądający przez szpary” oraz „Dotyk”. Zdaniem wydawcy, mimo upływu lat wciąż zaskakują świeżością podejścia, sprawnością warsztatową i tym, że się nie zestarzały pod względem technologicznym, a to zwykle główny zarzut wobec dawnych opowiadań science fiction.
Dariusz Filar jest gdynianinem. Jako prof. ekonomii specjalizuje się w historii myśli ekonomicznej, makroekonomii oraz funkcjonowaniu przedsiębiorstw transnarodowych. Był głównym ekonomistą Banku Pekao S.A., wchodził również w skład Europejskiej Rady Ekonomistów. W latach 2004 – 2010 członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 2004–2010.
W każdy piątek o godz. 22:00 na naszej antenie goszczą pomorscy literaci. Podczas audycji „Wspólne Czytanie w Radiu Gdańsk” rozmawiamy o ich twórczości i życiu, autorzy czytają też fragmenty swoich tekstów. Naszymi gośćmi byli już m.in. Sabina Czupryńska, Magdalena Witkiewicz, Barbara Piórkowska, Sabina Czupryńska, Anna Klejzerowicz, Roksana Jędrzejewska – Wróbel, Anna Czerwińska – Rydel, prof. Jerzy Limon, Wojciech Boros i Romuald Koperski. Radiowe spotkania prowadzi Iwona Borawska.