Feminizm, ekologia, filozofia, literatura – między innymi takie zagadnienia można odnaleźć w dziewięciu książkach o Muminkach autorstwa Tove Jansson. Odsłania je czytelnikowi prof. Hanna Dymel-Trzebiatowska z Uniwersytetu Gdańskiego. Właśnie ukazała się jej książka „Przechadzki po Dolinie Muminków. Perspektywa filozoficzno-literacka”.
To kolejna publikacja prof. Dymel-Trzebiatowskiej związana z Muminkami. Gdy w 2019 roku ukazały się „Filozoficzne i translatoryczne wędrówki po Dolinie Muminków”, stały się one bardzo popularne wśród czytelników. Po kilku dodrukach gdańska badaczka postanowiła napisać więc kolejne rozważania na temat głębi muminkowego uniwersum.
Prof. Dymel-Trzebiatowska podkreśla, że książki o Muminkach nie są lekturą wyłącznie dla dzieci. Zaskakująco dużo jest tam odniesień do współczesnych zagadnień, co świadczy o dużej erudycji Tove Jansson. Czytała dzieła filozoficzne, inspirowała się literaturą, np. „Snem nocy letniej” Williama Szekspira. Warto podkreślić, że Jansson znana jest jako „mama Muminków”, ale sama czuła się przede wszystkim fińską malarką. Była Finką mówiącą w języku szwedzkim. Nie jest więc szwedzką pisarką, jak się powszechnie sądzi.
Świat Muminków był inspirowany jej domem rodzinnym, choć Tove Jansson postanowiła, że sama nie wyjdzie za mąż i nie zostanie matką. Związała się z kobietą, która stała się pierwowzorem jednej z postaci z Doliny Muminków.
Posłuchaj audycji:
Marzena Bakowska/am