Naukowiec z Politechniki Gdańskiej dokonał rewolucji kosmetycznej. Wynalazł hydrożel, który początkowo miał służyć przy trudno gorących się ranach. Okazało się jednak, że jest także świetny w kosmetologii. Kremy mają wejść na rynek jeszcze w tym roku, zapowiada naukowiec Grzegorz Gorczyca. – Obecnie z partnerem z rynku wyrobów kosmetycznych szukamy odpowiedniego zastosowania. Hydrożel przede wszystkim ma duże właściwości nawilżające, tworzy na powierzchni skóry ochronny film, który zapobiega oddawaniu wody, a także bardzo dobrze ją nawilża i ujędrnia, zapewnia odpowiednią ochronę przeciwrodnikową. Najprawdopodobniej zostanie zastosowany w kremach nawilżających, być może także w maseczkach, powiedział reporterce Radia Gdańsk naukowiec.
Wynalazca liczy, że produkt wejdzie na rynek światowy. Hydrożele chitozanowe na bazie wodnych roztworów do tej pory nie były wykorzystywane z tego względu, że nie istniała technologia rozpuszczania chitozanu w wodzie. Tą technologię opracowaliśmy w naszym laboratorium. – Miejsce na tego typu produkty na rynku kosmetyków na pewno jest. Co jakiś czas pokazuje się jakiś produkt, który utrzymuje się na topie przez kilka lat. Mamy nadzieję, że tak też będzie z naszym materiałem. Na pewno potencjał dla tego rodzaju produktów jest ogromny, również w skali światowej, dodał Gorczyca.
Materiał na pewno znajdzie też zastosowanie w medycynie. Biomateriał będzie stosowany głównie jako opatrunek na trudno gojące się rany, zwłaszcza te zainfekowane gronkowcem złocistym. Wyglądem przypomina gąbkę lub ma postać hydrożelową. – Żel charakteryzuje się dużą chłonnością, zapewnia wilgotne środowisko gojenia i szybciej niż inne opatrunki hamuje krwawienie. Może być również używany m.in. w materiałach chłodzących i rozgrzewających, łagodzących skutki ukąszenia owadów i oparzeń słonecznych. Takie opatrunki mogą się pojawić na rynku za dwa lata, bo proces rejestracyjny wyrobów medycznych jest bardziej skomplikowany, powiedział naukowiec.
Grzegorz Gorczyca za opracowanie hydrożelu dostał właśnie nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wcześniej zdobył srebrny medal na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji w Norymberdze oraz w Rosji na Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES”.