W tym wydaniu audycji wędrujemy na grzyby. Musimy przy tym wiedzieć, że w Polsce najbardziej urodzajne lasy są w województwach pomorskim, wielkopolskim i lubuskim. W 2012 r. na tamtejsze skupy trafiło najwięcej grzybów, a konkretnie w województwie pomorskim 1007 ton, w tym 638 ton kurek. Według szacunków, wartość zebranych w ciągu tegoż (2012) roku grzybów w całym kraju to około pół miliarda złotych. Zaś wartość całego zebranego runa leśnego w Polsce (tylko tego oddanego do skupów) wahała się, w zależności od roku, od 630 mln zł do prawie 2 mld. Liczby te nie obejmują wartości runa skonsumowanego przez zbieraczy lub sprzedanego przy drogach czy na targowiskach. Jeżeli Lasy Państwowe w roku 2012 sprzedały drewno za niecałe 8 mld złotych to liczba 2 mld wyniesionych (tylko do skupów) z lasów przez ludzi w postaci runa leśnego robi już jakieś wrażenie. Prawdopodobnie te 2 mld można spokojnie podwoić uwzględniając runo zjedzone lub sprzedane przy drogach.
Posłuchaj audycji
Sezonowa sprzedaż zebranych owoców runa leśnego pozwala podreperować w wielu wypadkach skromny domowy budżet, tym bardziej że uzyskane w ten sposób zarobki są z zwolnione z opodatkowania. Brak konieczności odprowadzenia podatku wynika wprost z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 72), zgodnie z którą dochody ze sprzedaży zebranych jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych są wolne od podatku PIT. Należy jednakże pamiętać o pewnych ograniczeniach. Wspomniane zwolnienie dotyczy tylko i wyłącznie przychodów związanych ze sprzedażą owoców zebranych osobiście lub też z pomocą członków najbliższej rodziny. Oznacza to, że w przypadku, gdyby jagody lub grzyby były zebrane z udziałem osób trzecich, na przykład znajomych lub wynajętych – nawet na podstawie umowy ustnej – współpracowników, teoretycznie konieczne byłoby opłacenie podatku dochodowego. Teoretycznie, ponieważ w praktyce rzadko zdarza się, by urzędy skarbowe interesowały się grzybiarzami.
Grzybiarze muszą także mieć świadomość, że podatki to jedno, a konieczność stosowania się do innych przepisów (np. ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia) – to drugie. Chcąc sprzedawać legalnie grzyby bezpośrednio finalnym konsumentom, grzybiarz powinien mieć na nie atest, wydany przez osobę, która ma uprawnienia klasyfikatora grzybów (grzyby świeże) lub grzyboznawcy (grzyby świeże lub suszone). Klasyfikator powinien ocenić w miejscu sprzedaży, czy oferowane grzyby nadają się do spożycia, a sama sprzedaż – według rozporządzenia ministra zdrowia – powinna mieć miejsce wyłącznie na targowiskach i w placówkach handlowych. W sezonie do zatrudniania klasyfikatorów grzybów są zobowiązani zarządcy targowisk (atest jest bezpłatny i ważny 48 godzin). Innym rozwiązaniem dla dorabiających do pensji grzybiarzy, którzy nie chcą się martwić o atest, a jednocześnie ryzykować konfliktu z prawem, jest sprzedaż grzybów w punkcie skupu grzybów – w takim wypadku atest jest wymagany od właścicieli punktów skupu.
UWAGA PRZYPOMINAMY O KONKURSIE RDLP
Ten rok na Pomorzu na razie nie należy do grzybowych i trafić na miejsce wysypu grzybów raczej trudno, ale może komuś trafi się przewodnik lub inna książka o lasach. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku organizuje na swoich stronach internetowych cykliczny konkurs. Obecne pytanie, to już piate z cyklu, brzmi:
Kraina przyrodniczoleśna to najwyższa hierarchicznie i największa jednostka regionalizacji przyrodniczoleśnej, obejmująca duży obszar o podobnym charakterze fizjograficznym, w której przyrodnicze warunki produkcji leśnej kształtuje określony klimat; krainę cechuje występowanie charakterystycznych dla niej odmian typów siedliskowych lasu, znajdujących tu najlepsze warunki rozwoju. Granice krain przyrodniczoleśnych pokrywają się w przybliżeniu z granicami krain geograficznych, klimatycznych i naturalnymi granicami zasięgu drzew leśnych. W Polsce wyróżniono 8 krain: I – Bałtycką, II – Mazursko-Podlaską, III – Wielkopolsko-Pomorską, IV – Mazowiecko-Podlaską, V – Śląską, VI – Małopolską, VII – Sudecką, VIII – Karpacką. W zasięgu ilu krain przyrodniczoleśnych leżą lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku:
a: 1 b: 2 c: 3
Odpowiedzi należy nadsyłać wyłącznie pocztą elektroniczną na adres lesnykonkurs@gdansk.lasy.gov.pl do dnia 24 sierpnia 2014 do godz. 23.59. W odpowiedzi prosimy podać adres, pod który należy wysłać wygraną nagrodę.