Obecnie w Polsce żyje 6,5 mln osób w wieku powyżej 60 lat. Stanowi to 17,5 procent społeczeństwa. Do 2030 roku liczba seniorów wzrośnie do 9,5 miliona i będzie to już prawie 25 procent wszystkich mieszkańców Polski. W Sopocie już teraz ponad jedna czwarta mieszkańców to osoby w wieku emerytalnym.
Dawniej opiekę osobom w podeszłym wieku zapewniały rodziny wielopokoleniowe, obecnie w zatomizowanym świecie ich obowiązki często musi przejąć miasto. Sopocki system wsparcia seniorów koordynuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie, który zatrudnia m.in. pracowników socjalnych, psychologów, prawników a część zadań, np. usługi opiekuńcze zleca organizacjom pozarządowym, ponosząc koszty ich realizacji.
Jesień życia może być pogodna i upływać w zdrowiu. Do takich seniorów miasto kieruje specjalną ofertę kulturalną oraz skierowaną na profilaktykę zdrowotną. Często jednak starości towarzyszy choroba i bezradność. W takim przypadku w Sopocie można skorzystać z rozbudowanego systemu opiekuńczego. Z tej formy wsparcia za pośrednictwem MOPS-u korzysta około 250 osób. Miasto dofinansowuje pracę 90 opiekunek zatrudnionych w trzech organizacjach pozarządowych. Seniorzy mogą również korzystać z pomocy w formie wsparcia dziennego w Dziennym Domu Pobytu. Pilotażowo miasto uruchomiło teleopiekę. Osoba niesamodzielna w sytuacji wymagającej pomocy może uruchomić system przywoławczy przez proste włączenie przycisku.
Powyższe to tylko niektóre z działań podejmowanych przez miasto. Sopot stara się innowacyjne podchodzić do wyzwań związanych ze starzeniem się społeczeństwa. Oprócz zapewnienia kompleksowego wsparcia dla samych seniorów, w Sopocie rozwijana jest również sieć oparcia społecznego dla rodziny sprawującej opiekę nad swoim niesamodzielnym krewnym. Rozpoznanie demencji w przebiegu starzenia się, zmienia życie nie tylko samej osoby, która choruje, ale również całego jego otoczenia. Przebieg choroby sprawia, że chory traci samodzielność i potrzebuje pomocy oraz nieustannej obecności opiekuna, którą najczęściej jest współmałżonek lub dorosłe dzieci.
– Opiekun, postawiony w nowej sytuacji, często czuje się zagubiony, osamotniony i bezradny, a ilość problemów związanych z opieką może powodować narastające poczucie izolacji – mówi Grażyna Sujecka-Ruła, kierownik Działu Pomocy Seniorom i Osobom Niepełnosprawnym MOPS Sopot. Aby zapobiec takiej sytuacji sopocki MOPS prowadzi grupę wsparcia dla opiekunów osób niesamodzielnych oraz zapewnia indywidualne konsultacje z psychologiem. Na spotkaniach opiekunowie mogą zdobyć praktyczną wiedzę jak opiekować się swoim niepełnosprawnym krewnym i jednocześnie zadbać o siebie, wymienić się doświadczeniami, uzyskać wsparcie oraz wzajemną pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów związanych z opieką.
Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, sopocki MOPS utworzył miejsca dziennego pobytu dla seniorów z chorobą Alzheimera i innymi demencjami. Projekt „Opiekun też jest ważny” jest najnowszym uzupełnieniem lokalnego systemu wsparcia opiekunów domowych. – Stacjonarny pobyt chorego pod opieką terapeutów daje tak potrzebne opiekunowi wytchnienie – podkreśla Małgorzata Chrzanowska – psycholog z sopockiego MOPS-u udzielający wsparcia seniorom oraz ich rodzinom.
O pomocy ludziom starszym Włodek Raszkiewicz rozmawia z psycholog Małgorzatą Chrzanowską i Grażyną Sujecką-Ruła z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Posłuchaj audycji